Na Nováku se upravuje kalník a buduje litorální pásmo

PŘÍBRAM – Přírodní koupaliště Nový rybník se pomalu stává hlavní venkovním zábavním areálem v Příbrami. Posledních pět let do něj město investovalo desítky milionů korun a s investicemi ještě nekončí.

V současné době v areálu probíhají práce na úpravě a zpevnění malého kalníku. Byla zpevněna hráz  kalníku a jeho břehy. Nyní se práce přesunou do samotného rybníka, kde dojde k úpravě vtoku a vytvoří se tam takzvané „litorální pásmo“.

Nově vybudovaná hráz kalníku

„Jedná se o to, že u vtoku do Nového rybníka budou na deseti procentech rozlohy osazeny speciální rostliny, které mají za úkol čistit vodu na té biologické bázi, takzvané litorální pásmo,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Práce podle něj budou probíhat dle klimatických podmínek a také se využívá, že je rybník vypuštěný. „My  také využíváme té situace, že je rybník vypuštěn, tak abychom mohli na sezónu rybník včas napustit,“ dodal Konvalinka.

Malý kalník

Tyto rostliny budou vysazené na straně u vtoku, aby netvořily překážku pro plavce. „Dále budou  na jaře do rybníka ve spolupráci s příbramskými rybáři vysazeny tzv. čisté druhy ryb. Výlov se bude následně konat každé dva roky,“ příblížil další kroky příbramský místostarosta Martin Buršík s tím, že všechny tyto práce by měly zajistit pro letošní letní sezónu čistější vodu ke koupání.

Velký kalník
Úpravy vtoku Nového rybníka a budování litorálního pásma

 

Komentáře