Na bazén úvěr ne, na čističku ano, říká vedení Příbrami

PŘÍBRAM – O nedostatečné kapacitě čistírny odpadních vod se v Příbrami mluví už dlouho. V současné době tak na ní není možné připojit nové stavby. S navýšením její kapacity by se mělo začít v roce 2024. Město na tuto akci uvažuje o úvěru.

Původně Příbram uvažovala o úvěru na rekonstrukci bazénu, ale nyní se podle vedení města ukazuje, že na rozšíření čistírny odpadních vod (ČOV) se jí bude hodit více. „Tento projekt je v tuto chvíli napočtený na čtvrt miliardy korun, přičemž by velká část měla jít ale z dotace a tam si dovedu představit, že kofinancování by bylo z úvěru, protože to zajistí rozvoj města na další dekáda a tam si myslím, že by to zadlužení dávalo smysl,“ konstatoval starosta Jan Konvalinka.

Městská čistírna odpadní vod byla sice v minulosti koncipovaná na 67 tisíc ekvivalentních připojení. V současné době je na  vyhlášena uzávěra protože kapacitně již nedosahuje, je respektive překročena kapacita připojení ekvivalentních obyvatel. „Pokud budeme čerpat úvěr, tak proková sazba bude minimálně o několik desetin nižší než byla na aquapark. Ovšem úvěr by se čerpal nejdříve v roce 2024, protože máme velký balík vlastních finančních prostředků jak na aquapark, tak i na parkovací domy a čistička se bude realizovat nejdříve v roce 2024 nebo 2025 a teprve tam uvažujeme o čerpání úvěru,“ doplnil místostarosta Martin Buršík.

Komentáře