Místostarosta při debutu vedení zastupitelstva obstál

Příbramské zastupitelstvo. Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – O včerejším téměř šestihodinovém zasedání příbramských zastupitelů by se toho dalo napsat poměrně dost, nicméně velkým překvapením bylo pro všechny přítomné vedení celého jednání místostarostou Janem Konvalinkou, který celé zasedání vedl o poznání lépe než kdykoli jindy tentokrát nepřítomný starosta Jindřich Vařeka.

Pod Konvalinkovým vedením se totiž ke všem bodům vedla věcná a poměrně klidná diskuze bez osobních útoků, které v případě vedení schůze starostou jsou už téměř na denním pořádku. Místostarosta dokonce čas od času okomentoval jednání i s lehkým suchým humorem, který by se dal s nadsázkou nazvat „konvalinkovským“. Jeho výkon také ocenili jak přítomní zastupitelé, novináři i veřejnost.

Přesto se však v několika bodech diskutovalo možná až příliš dlouho, kdy se opět debata po čase začala točit v kruhu, případně se od jádra věci začalo v příspěvcích jednotlivých diskutujících odbíhat. Prvním bodem, kde došlo k názorové třenici, byl třetí bod programu „Dílčí opatření ke zvýšení informovanosti veřejnosti o činnosti volených orgánů města“, kde bodovala komunistická zastupitelka Jiřina Humlová se svým výrokem, že poskytování většího počtu materiálů z jednání zastupitelstva či rady budou lidé nuceni více přemýšlet a namáhat mozek, přestože už tak jsou dost zmatení a je od ní milé, že takto myslí na blaho veřejnosti. Ostatně s tím usnadněním myšlení a rozhodování veřejnosti mají komunisté bohaté zkušenosti…

Dalším bouřlivým bodem byly tradičně dotace do vrcholového sportu. Nutno podotknout, že předseda sportovní komise Jiří Holý, který si na minulých zasedáních některými svými výroky trochu naběhl, nyní předvedl profesionální výkon a snažil se rozhodování komise zastupitelům vysvětlit v co nejširší míře.

Samostatnou kapitolou pak byla závěrečná hodinu a půl dlouhá diskuze k bodu, který do programu dodatečně navrhla Šance pro Příbram a týkal se regulace parkování na území města. V podstatě šlo o to, že město chce v brzké době zpoplatnit parkování v ulici Legionářů a na parkovišti u autobusového nádraží. Opozice v čele s Šancí chtěla odpověď, proč město s dalším zpoplatňováním nepočká do doby, než bude mít hotový generel dopravy ve městě, který má být hotový na konci letošního roku. Během celé debaty však odpověď nedostala. Perličkou pak bylo, že místostarosta Martin Buršík aní neví, jak fungují barevné parkovací zóny a kdo, kdy a jak na nich může parkovat. Což je v případě někoho, kdo o tomto rozhoduje minimálně úsměvné.

Ostatně humor, byť nechtěný, se také už stává pomalu tradicí všech jednání. Kromě už zmíněného výroku Jiřiny Humlové, přítomné donutila k pousmání radní Renata Vesecká z Příbramáků pro Příbram, která uvedla, že auto je levný dopravní prostředek a dále bodovaly zastupitelky za ANO Marta Frýbertová, která se „komikem zastupitelstva“ stala už svým slavným „držkopádem“ na ustavujícím zasedání a nyní ve snaze „osolit“ cyklistům neúspěšnou žádost o dotaci vytáhla jejich kiks z roku 2006, což kontroval Václav Švenda tím, že v tu dobu mnohé z dětí, pro které byla dotace požadována, nebyly ani na světě a že zastupitelstvo by nemělo za chyby vedení trestat mládež, pomyslné vítězství si pak odnáší její spolustranice radní Zorka Brožíková, která v případě udělování dotací řekla, že z pravidel není jasné, zda žadatel má splňovat pro získání dotace všechny uvedené podmínky, nebo stačí jen některé. Pokud podle jejího přístupu bude ANO vybírat například ředitele příspěvkových organizací, tak zřejmě bude stačit, když z uvedených podmínek pro přijetí žadatelé budou mít například jen maturitu. Takže většina z nás má šanci být například ředitelem SZM nebo divadla… Ano, bude líp.

Komentáře