Město uzavřelo další lávku. Mají mosty a lávky syndrom příbramského bazénu?

Lávka ve Špitálské ulici.

PŘÍBRAM – O špatném stavu mostů a lávek v Příbrami se mluví už od roku 2018. Bohužel zatím zůstalo jen u slov a v poslední době ještě u uzavírání jednotlivých lávek a mostů. Pokud to takhle půjde dál, tak Příbramský potok budou chodci zřejmě v rámci projektu Sport 2030 překonávat skokem o tyči…

V těchto dnech město nechalo uzavřít kvůli špatnému technickému stavu další lávku přes Příbramský potok. Konkrétně jde o jednu z lávek u mostu ve Špitálské ulici, tu blíže k Hořejší Oboře. „Na obnovu lávky je vyhotovena projektová dokumentace a připravuje se výběrové řízení s tím, že s opravou, respektive výměnou se počítá v letošním roce. Rada města schválila výběr firmy na obnovu tří lávek – na podzim uzavřené lávky na Flusárně, lávky na Rynečku a u Čekalíkovského rybníka, u kterých se počítá se zahájením prací v březnu, samozřejmě s ohledem na klimatické podmínky,“ uvádí vedení města k události na svém facebookovém profilu.

Ve správě města je na Litavce celkem 18 mostů nebo lávek z 20 možných. Přes Příbramský potok pak vede dokonce o 26 staveb, o které se město stará. O další se pak stará buď Středočeský kraj, nebo Ředitelství silnic a dálnic. Nicméně o špatném stavu mostů lávek ve městě se ví od roku 2018. Tehdy Simona Žďánská ze Samostatného oddělení silničního hospodářství městského úřadu Příbram přiznala, že stav lávek a mostů se v Příbrami mnoho let vůbec neřešil, konkrétně uvedla: „Vzhledem k tomu, že v minulosti nebylo jednoznačně definováno, kdo má tyto prohlídky zajistit, došlo k situaci, že nebyly zajištěny vůbec. Poslední prohlídka se uskutečnila v roce 2002.“ Následně město uzavřelo smlouvu na běžnou prohlídku mostů. Z této prohlídky následně vyplynuly veškeré závady a nutné opravy na všech příbramských mostech, lávkách a propustcích. „Tato kontrola by následně měla probíhat každý rok,“ dodala na podzim 2018 Simona Žďánská.

Loni pak došlo na opravu třech lávek v areálu Nového rybníka, ale až tam asi lidé ze staré Příbrami chodit kvůli přejití Příbramského potoka nebudou. Loni na podzim totiž došlo k uzavření lávky Na flusárně a mluvilo se i o špatném stavu lávky u Čekalikovského rybníka. „U lávky na Flusárně bylo poukázáno na havarijní stav. Z tohoto důvodu byla lávka uzavřena. Projektová dokumentace na její obnovu je připravena a výběrové řízení bude vyhlášeno co nejdříve, aby v jarních měsících mohly být zahájeny práce na její obnově,“ uvedl k tomuto případu příbramský starosta Jan Konvalinka.

Další poměrně hojně využívaná lávka je na Rynečku za koloniálem. Ta zatím funguje v provizorním stavu. Na podzim 2019, konkrétně v říjnu, se začal řešit její špatný stav. Tehdy město prostřednictvím tiskové mluvčí Evy Švehlové uvedlo: „Do konce týdne bude lávka uvedena do provozu s tím, že na jaře příštího roku bude postavena lávka nová.“  Je leden 2023 a tato lávka je stále tou „provizorní“ čekající na opravu na „jaře 2020“. Přitom na špatný stav lávky upozorňovala veřejnost už delší dobu.

Nicméně obdobná situace, kterou je také potřeba „dotáhnout“, panuje u mostů na území města. Například přímo u Flusárny v mostě přes přepad z Kaňky je už několik let díra ohrazená betonovými zátarasy. Dlouho se také mluví o špatném stavu mostu přes Příbramský potok na Rynečku, na kterém město vybudovalo balisety, aby na něm lidé neparkovali.

Zdá se, že mosty a lávky v Příbrami postihl „syndrom příbramského bazénu“, o špatném stavu se ví dlouho, havarijní stavy přibývají a oprava zatím v nedohlednu…

Komentáře