Město opraví psí útulek v Lazci

Foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAM – Modernizace a oprava čeká psí útulek v Lazci. Zlepší se tak podmínky nejen pro psy, ale pro jejich pečovatele. Práce by měly být, s ohledem na vhodné klimatické podmínky, dokončené do konce letošního roku.  Cena stavby se vyšplhá na částku kolem 3,5 milionu korun bez DPH.

Stavba, která byla kdysi využívána jako hájovna pro správce přilehlých lesů, pochází z doby před rokem 1918. „V posledních zhruba dvaceti pěti letech je stavba využívána provizorně jako útulek pro psy a nikdy do ní nebylo výrazněji investováno. Jsem proto rád, že se nám dluh vůči našim psím přátelům konečně podaří splatit a vytvoříme tak důstojné podmínky nejen pro ně, ale i pro personál,“ uvedl starosta Jindřich Vařeka.

Zadní trakt budovy, kde je dnes dřevěná konstrukce stodoly, bude stržen a na stejném půdorysu vystavěna zděná část objektu. Bude nově provedena hydroizolace objektu, vykopány všechny podlahy ve stávajících místnostech, proběhne rekonstrukce krovů a celé střechy, vyměněna okna a změní se také způsob vytápění objektu, výměnou projde také elektroinstalace, rozvody vody a kanalizace.

Rekonstruovány budou kancelářské, skladové a technické místnosti, sociální a hygienické zázemí pro zaměstnance, vyšetřovací, hygienické a zejména karanténní a pobytové prostory pro zvířata.

„Stav naplněnosti útulku se aktuálně pohybuje mezi dvaceti až třiceti pejsky, poslední dobou je to spíše ke dvacítce,“ vysvětluje místostarosta Václav Švenda s dovětkem, že se tak děje zejména z důvodu lepšího systému informovanosti ohledně umístěných a nalezených psů. „Díky pružnému zveřejňování informací ohledně činnosti útulku v městském zpravodaji a na sociálních sítích nacházejí průběžně psí obyvatelé nové domovy a ti, co v útulku zůstávají, najdou alespoň zájemce na venčení,“ dodává a děkuje všem, kterým nejsou osudy lazeckých pejsků lhostejné a jakýmkoliv způsobem útulek podporují.

Kapacita zařízení je 25 venkovních kotců a tři vnitřní karanténní kotce pro nemocné nebo právě přivezené psy. O psy a provoz zařízení se starají tři zaměstnanci denně včetně víkendů a svátků od 6 hod. do 18 hodin. O zdravotní stav psů v útulku pravidelně pečuje veterinární lékař. V loňském roce prošlo útulkem 182 psů. K novým adoptivním majitelům odešlo 72 pejsků a zpět ke svým původním majitelům se vrátilo 83 pejsků.

Komentáře