Město chce zlepšit kamerový systém pomocí nového softwaru

PŘÍBRAM – Do konce letošního roku se městský kamerový systém rozšíří z 26 na 31 kamerových bodů. Městská policie ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré nové kamery umístit. Uvažuje se ale i o možném dalším vylepšení.

„V brzké době se pojedeme podívat do Lysé nad Labem, kde používají specializovaný software, který z kamerových záznamů umí vyhodnocovat chování lidí. Například rozpozná, jestli nemají nějaké závadové jednání, jestli se někomu neudělalo špatně, neupadl na zem a podobně a upozorní obsluhu, že se děje nějaké problémová situace,“ přiblížil další možné vylepšení kamerového systému příbramský starosta Jan Konvalinka. Podle jeho slov se podobné systémy používají i na veřejných koupalištích. „Monitoruje plavce ve vodě a v okamžiku kdy se některý z nich dlouho nevynořuje, tak spustí alarm,“ doplnil starosta s vysvětlením, že je to vlastně jakýsi virtuální plavčík.

Nicméně opozice má tento nápad poněkud odlišný názor. „Podle mě je to už trochu přes čáru, myslím si, že jakýsi šmírovací systém je pro Příbram zbytečná nadstavba třeba i v boji s vandalismem,“ konstatoval bývalý místostarosta a nyní opoziční zastupitel Václav Švenda.

Díky dohledovému centru bylo v minulosti zabráněno několika trestným činům nebo se podařilo dohledat pachatele přestupků a trestných činů. Ovšem ne vždy se to podaří, jako například v nedávných případech vandalismu například v Pražské ulici nebo na náměstí 17. listopadu. „Ty kamery takzvaně trasují, takže jezdí po určité trase a v některých případech se stane, že když dojde k tomu činu, tak se zrovna dívají jinam. Takže bohužel jsou případy kdy nám ta kamery vyloženě nepomohla, ale jsou i případy, kdy odhalila trestnou činnost v podstatě ještě před tím, něž k ní došlo,“ uvedl příbramský starosta.

Nově budou v letošním roce kamerové body umístěny v Oblastní nemocnici Příbram, v ulici Pod Čertovým pahorkem, Hrabákova, Boženy Němcové a pátá kamera bude umístěna v oblasti fotbalového stadionu.

Komentáře