Fotogalerie: Hasiči z Březových Hor navštívili kolegy v holandském Hoornu

Dobrovolní hasiči z Březových Hor navštívili kolegy v holandském Hoornu. Foto: SDH Březové Hory

PŘÍBRAM/HOORN – Osmičlenná skupina dobrovolných hasičů z SDH březové hory vyrazila ve čtvrtek 29. srpna brzo ráno na čtyřdenní cestu do zahraničí. Jejich cvílem bylo partnerské město Hoorn v severním Holandsku.

Nejedná se o první zájezd do Hoornu, hasiči na obou stranách spolu intenzivně komunikují a spolupracují již několik let. Předmětem spolupráce a cest je sdílení zkušeností ze zásahové činnosti, výchovy a přípravy dětí a mládeže, lepší poznání a udržování jazykových schopností.

Ve čtvrtek ráno, těsně po příletu, se skupiny ujal Gerard Teeuwen, hasič ze sboru v Hoornu. První kroky březohorských hasičů ale nevedly do Hoornu, nýbrž do města známého sýra – Gouda. Ve čtvrtek se tam koná slavný sýrový trh. O silné aroma uleželého sýra a klapot dřeváků nebyla nouze. Po skončení trhu zamířili do partnerského Hoornu. Místní hasiči pomohli českým kolegům s přesunem zavazadel na ubytování. Pak je vybavili bicykly pro snadný přesun po městě a okolí. Na závěr prvního večera usedly obě strany k neformální večeři.

V pátek se hasiči z Příbrami pohybovali samostatně. Na zapůjčených kolech se ráno dostavili k místní železniční stanici, odkud se vydali na okružní cestu parním vlakem a parníkem přes města Medemblik a Enkhuizen. Odpoledne si hasiči prošli Zuiderzee Museum s expozicí kulturních a stavebních památek.

Sobotní dopoledne využili hasiči k návštěvě slavné památky – plachetnice Halve Maen. Po obědě se prošli centrem Hoornu. Odpoledne a večer se všichni hasiči sešli na zbrojnici v místní části Blokker. Setkání se stalo předmětem diskuzí o aktuální situaci u hasičů v Čechách a Nizozemsku, technologiích, výchově mládeže a výměně drobných dárků a sladkostí.

Poslední den ráno navštívili hasiči hlavní stanici v Hoornu. Byli svědky i výjezdu k zásahu. Prostory hlavní stanice tvoří útočiště pro několik desítek dobrovolných i profesionálních hasičů. V garážích parkuje technika určená pro široké spektrum zásahů (cisterny, výšková technika, hadicové vozy, chemická technika…). Odpoledne vyrazila skupina vlakem do Amsterdamu na volnou procházku městem. Večer se kompletní a plná zážitků vrátila zpět do Prahy a domů.

Tímto však mezinárodní aktivita hasičů z Březových Hor nekončí, neboť v těchto dnech hostí v Příbrami své holandské kolegy, kteří přiletěli 12. září, aby se o víkendu zúčastnili Běhu do Svatohorských schodů, kde se na startu letos poprvé objeví i hasiči z dalšího partnerského města Ledro z Itálie.

Děkujeme hasičům z Hoornu za péči o české hasiče, zejména Gerard Teeuwen si zasluhuje speciální poděkování. Zároveň děkujeme městu Příbram za aktivní podporu spolupráce hasičů mezi oběma městy.

Vít Novák, SDH Březové Hory

Komentáře