Město chce příští rok lepší vodu na Nováku

Areál Nový rybník v Příbrami.

PŘÍBRAM – Přírodní koupaliště Nový rybník se každoročně potýká s nedostatkem vody a i v průběhu léta s její zhoršující se kvalitou. To by se ovšem mohlo od příští letní sezony změnit.

„Kvalita vody na Novém rybníku je tématem, kterým se chceme zabývat. Je několik možností, jak přispět k tomu, aby voda zůstala čistá delší dobu. V této otázce jsme začali dělat první kroky. V říjnu letošního roku bude rybník vyloven a vypuštěn tak, aby přes letošní zimu vymrzl,“ nastínil krok číslo jedna místostarosta Martin Buršík.

Dalším krokem bude, že na jaře, po napuštění, bude rybník z deseti procent rozlohy osazený rostlinami, které pomohou čistění vody. Podobný systém použív například přírodní koupaliště v Jincích. „Tyto rostliny budou vysazeny na straně u vtoku tak, aby netvořily překážku pro plavce. Dále budou do rybníka, ve spolupráci s příbramskými rybáři, vysazeny tak zvané čisté druhy ryb. Výlov se bude následně konat každé dva roky,“ uvedl Buršík.

Oba kroky by ale byly prakticky k ničemu, pokud se nepodaří zvýšit průtok vody. „I zde máme několik variant. Jednou z nich je zajištění vyššího průtoku potokem, další variantou je vytvoření vlastního vrtu přímo na Nováku. Možností přivedení většího množství vody do Nováku je více a budeme zvažovat, která je pro město nejlepší,“ dodal Martin Buršík.

S udržením lepší kvality vody souvisí také rekonstrukce a vyčištění „malého kalníku“, které je naplánováno na říjen letošního roku nebo například zavedení filtrační technologie do „kalníku“.

Komentáře