Macíka i Šoltyse na Dakaru zradil roadbook. Přesto dokázali dojet v dobrém čase

Foto: Big Shock Team Racing

AL QAISUMAH – I úterní 3. etapa Rallye Dakar byla napínavá, oběma posádkám týmu Big Shock! Racing v úvodní části trasy totiž nefungovaly roadbooky. Navigátoři v obou vozech tak část trasy museli jet jen podle svých očí.

Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda přesto proletěli okruh v blízkosti vesnice Al Qaisumah ve slušném tempu a do cíle etapy dojeli jako 8. nejrychlejší. Také v celkovém hodnocení je posádka osmá. Martin Šoltys, Roman Krejčí a Jakub Jiřinec, v kamionu pojmenovaném Arnošt, si i přes navigační komplikace vedli dobře. V cíli etapy obsadili 14. místo a celkově jsou na 16. pozici.

V úterý závodníci týmu Big Shock! Racing – Macík, Tomášek a Švanda startovali na trať dlouhou 368 km ze 7. pozice dobře naladěni. Legrace je ale přešla, jakmile vjeli na trať a zjistili, že jejich roadbook nefunguje. „Dneska jsem dokázal jet prvních 60 kilometrů bez roadbooku, jen na oči. Pak se přístroj v neutralizaci zkalibroval a začal fungovat. Zdá se, že to byla chyba organizátora. Jako opravdový stopař jsem tak vyčmuchával jednotlivé body. Nevěděli jsme, kam jedeme, létali jsme vzduchem, ale nakonec to dobře dopadlo,“ popsal své úterní perné navigátorské chvilky František Tomášek.

Úterní etapa opět patřila meziy ty rychlé a vozy při ní překonávaly zrádnější duny, které nejdou tak snadno přejet, protože jsou mokré. Navíc posledních 50 km Macíkův kamion Karel nejel na 100% výkon a posádka ztratila asi 12 minut.  Potíže s roadbookem měla i druhá sedlčanská posádka, kde za volantem sedí Martin Šoltys. I oni ho rozchodili stejným způsobem jako kolegové v Karlovi.

Posádka Martina Macíka si také v předchozích dnech přebrala ocenění za etapová vítězství v rámci kategorie T5 světového šampionátu World Rally-Raid Championship 2022, kterého je Dakar nově součástí. Následovat budou i závody Abu Dhabi Desert Challenge, Rally Kazakhstan a Rallye du Maroc. „Aktuálně je přihlášených pět posádek, my s Martinem Šoltysem patříme mezi pionýry. Jsme na začátku něčeho nového, víme, že naše ocenění je zatím spíše symbolické, ale rádi bychom dali vědět i ostatním, že je tu příležitost zazávodit si v kamionech také během roku, budeme rádi, když se přidají,“ dodal Martin Macík.

Komentáře