Lom může pokračovat v těžbě, řekli petrovičtí zastupitelé

Vápencový lom v osadě Skoupý u Petrovic.

PETROVICE – Posledních několik měsíců visela ve vzduchu otázka, zda bude moci provozovatel vápencového lomu v osadě Skoupý u Petrovic firma Agir pokračovat v těžbě. Současný plán dobývky a odkrývky měla firma platný do roku 2023. Zastupitelstvo nyní rozhodlo o jeho prodloužen o dalších deset let.

Ovšem obec má k souhlasu několik podmínek, jednou z nich je, že při tom dojde k zahloubení lomu a tím i možné ztrátě podzemních vod pro Petrovice a okolí. „Zastupitelé se na svém posledním zasedání shodli v tom, že lomu Skoupý prodloužíme plán dobývky a odkrývky na dalších deset let, a podmínky, že nedojde k zahloubení lomu a tím k čerpání spodních vod,“ konstatoval petrovický starosta Petr Štěpánek.

Vztahy mezi Petrovicemi a firmou Agir se výrazně zhoršily na přelomu loňského a letošního roku především kvůli uvažovanému zkušebnímu zářezu pátého patra, které by ale podle obce mohlo výrazně ohrozit jediný zdroj pitné vody, který se nalézá na druhé straně vrchu Křemenice či kvůli vysoké prašnosti provozu, kterou se už také podařilo odstranit.

Komentáře