Křest nové knihy Jana Čáky: „Střední Brdy krajina neznámá“

Jan Čáka (uprostřed) na Prokopské pouti v roce 2017.

STRAŠICE/PŘÍBRAM – Dům přírody Brd se stane svědkem slavnostního křtu nové knihy příbramského spisovatele a výtvarníka Jana Čáky s názvem „Střední Brdy krajina neznámá“. Akce se uskuteční v sobotu 1. června od 14 hodin v malebném areálu loveckého zámečku Tři Trubky.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky z knihy, které představí Jiří Hlobil. O hudební doprovod se postará kapela Lomikámen, která svým repertoárem jistě přispěje k příjemné atmosféře celého odpoledne. Kromě toho bude možné setkat se i s dcerami spisovatele, které budou na akci přítomny a podělí se o své vzpomínky na otce.

Celým kulturním programem bude provázet Tomáš Makaj, vedoucí Muzea Středních Brd ve Strašicích.

Zámeček Tři trubky.

Jan Čáka: Mistr slova a obrazu

Jan Čáka (12. června 1929, Praha – 2. září 2018, Příbram) byl významný český výtvarník, spisovatel a skaut, známý pod přezdívkou Bažant. Jeho bohatá tvorba se zaměřovala na zachycení minulosti a současnosti Příbrami a jejího okolí, kulturní místopis Brd a Povltaví a také na osobu Karla Hynka Máchy.

Čáka ve své tvorbě vynikal ve třech hlavních oblastech: grafické, literární a medailérské. V grafice používal především vyškrabovací techniku, dále dřevoryt, lept a mědiryt. Tyto techniky propojuje s literární tvorbou, čímž vytváří ucelený a harmonický celek. Veškeré své knihy, kterých vydal přes 30, si sám ilustroval.

Jeho díla, jak literární, tak grafická, nesou hluboký otisk jeho lásky k městu Příbram a Brdům, což se odráží v tématech a motivech jeho tvorby.

Křest knihy „Střední Brdy krajina neznámá“ je tak nejen kulturní událostí, ale i poctou památce tohoto významného umělce, jehož odkaz žije dál v jeho dílech. Pro případné návštěvníky je potřeba připomenout, že k areálu zámečku Tři trubky není možné dojet autem, ale dostupný je pouze pěšky z parkoviště u Strašic, vzdáleného necelé tři kilometry chůze nebo na kole.

Komentáře