Kraj vyhlašuje další kolo dotací na výměnu kotlů

Ilustrační foto.

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Od úterý 5. září až do 31. srpna 2024 mohou zájemci o takzvané kotlíkové dotace odesílat žádosti, a to na základě dotačního programu „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva ve Středočeském kraji pro nízkopříjmové domácnosti 2.“ Veškeré potřebné informace jsou zveřejněny na stránkách kraje v sekci dotace.

Od září 2024 dle zákona o ochraně životního prostředí již nebude možné provozovat kotle 1. a 2. emisní třídy a budou moci být v provozu pouze kotle na tuhá paliva, které splňují nejméně 3. emisní třídu. Zpravidla se jedná o kotle s datem výroby po roce 2000. Při provozování kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po 1. září 2024 hrozí jeho provozovateli pokuta až 50 tisíc korun. 

Majitelé starých kotlů mohou požádat o dotaci až 180 tisíc korun na pořízení nového tepleného čerpadla nebo až 130 tisíc korun v případě kotle na biomasu. Odeslání žádostí do databáze bude možné od zítřejších 10:00. Po vyplnění elektronické žádosti a jejím odeslání do systému je nutné do 30 pracovních dnů doručit vygenerovanou, vytištěnou a podepsanou žádost v listinné papírové podobě se všemi náležitostmi a relevantními přílohami v obálce na adresu Krajského úřadu Středočeského kraj nebo prostřednictvím datové schránky Středočeského kraje.

„Celkově se jedná již o pátou výzvu na příjem žádostí o dotaci na výměnu starých kotlů na tuhá paliva, tentokrát jsou oprávněnými žadateli jsou lidé v důchodu, v invalidním důchodu 3. stupně a ti, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Alternativou pro ostatní je dotační program Nová zelená úsporám, který zajišťuje Státní fond životního prostředí,“ doplnil Michael Kašpar, náměstek hejtmanky pro oblast financí a dotací.

Zřízena je i infolinka přímo ke kotlíkovým dotacím (tel. 257 280 991) a kontaktní e-mailová adresa kotliky@kr-s.cz.

Komentáře