Koupaliště mají dobrou kvalitu vody

Koupaliště v Jincích.

PŘÍBRAMSKO/STŘEDNÍ ČECHY – Červen skončil a prázdniny začínají, což znamená příchod letní dovolené a období plného volna, spojeného s různými aktivitami ve volném čase, především vodními sporty a radovánkami v přírodních koupalištích i umělých bazénech.

Na začátku tohoto týdne se uskutečnila pravidelná kontrola na většině sledovaných koupacích oblastí a přírodních koupališť, spojená s odběrem vzorků vody. Již při vizuálním hodnocení a samotných odběrech bylo zřejmé, že voda na většině lokalit má výbornou kvalitu, což bylo potvrzeno i analýzou vzorků.

Na přehradní nádrži Orlík byly při kontrole oproti předchozím 14 dnům zjištěny sinice, ale jejich obsah je zanedbatelný. Voda má průhlednost až 3,5 metru a ve všech sledovaných profilech byla hodnocena nejlepším stupněm 1. Stejně tak i na nádrži Slapy, která je vedle Orlíka další významnou a hojně navštěvovanou rekreační oblastí, je kvalita vody výborná a na všech sledovaných místech byla hodnocena stupněm 1.

Podobný stav panuje i na většině ostatních sledovaných lokalit. Pokud se na některých přírodních koupalištích kvalita koupací vody mírně zhoršila a dosáhla stupně 2, jedná se pouze o mírné zhoršení způsobené sníženou průhledností kvůli nárůstu fytoplanktonu. Toto je například případ lokalit Ostrá a jezero Poděbrady na Nymbursku nebo Pilský rybník v okrese Příbram, či písníku Bakov na Mladoboleslavsku. Tento stav je pro letní měsíce v koupacích oblastech a přírodních koupalištích poměrně běžný a pokud není fytoplanktonem zasažen významným množstvím sinic, koupání v takových vodách je naprosto bezproblémové.

S výjimkou lokality Chrustenice v okrese Beroun, která letos pro veřejnost neotevře, budou ve Středočeském kraji všechna sledovaná koupaliště v provozu. Výsledky zatím nejsou k dispozici z lokalit Luštěnice na Mladoboleslavsku, Zavadilka v okrese Nymburk a Libčice nad Vltavou na Praze-západ. Vzorky byly odebrány z biotopu v Jincích na konci minulého týdne a výsledky budou známy v příštím týdnu. Doufejme, že příznivý trend, který panuje na všech sledovaných lokalitách napříč Středočeským krajem, bude pokračovat co nejdéle. Aktuální výsledky s hodnocením jednotlivých lokalit jsou k dispozici ZDE.

Komentáře