Koupací sezóna pomalu končí, sinic bylo letos méně

PŘÍBRAMSKO/BENEŠOVSKO – Začátkem tohoto týdne byly provedeny opakované kontroly kvality koupacích vod v lokalitách, na kterých byla voda podle posledních analýz odebraných vzorků zhodnocena stupněm 3 a 4.

Na březích přehradní nádrže Slapy to jsou koupací oblasti Županovice a Stará Živohošť v okrese Příbram, Nová Živohošť a Měřín v okrese Benešov. Vzhledem k výraznému obsahu sinic na všech těchto lokalitách byla preventivně ověřena kvality vody i na lokalitě Nová Rabyně.

Mimo koupacích oblastí přehradní nádrže Slapy byly odběry ve zkráceném termínu mimo monitorovací kalendář zajištěny ještě v lokalitě Podskalí v příbramské části přehradní nádrže Orlík.

Situace na kontrolovaných koupacích oblastech zůstává stejná. Opakovaně byl potvrzen výrazný výskyt sinic na Staré i Nové Živohošti a Županovicích, kde je vzhledem k vysokým obsahům sinic a chlorofylu stále na všech jmenovaných lokalitách nadále hodnocená stupněm 4, tzn. nevhodná ke koupání.

Kvalita vody na stupni 3 zůstává na Podskalí, Měříně i Ždáni, stejným stupněm kvality byl nově ohodnocen i stav na lokalitě Nová Rabyně.

Voda obsahující zvýšený obsah sinic, která je klasifikována stupněm 3, ještě neznamená významná omezení koupajících se osob, doporučujeme však po koupání se osprchovat na sociálních zařízeních, která jsou na sledovaných lokalitách návštěvníkům k dispozici.

Horší je to v případě, že voda obsahuje takové množství sinic, že je označena stupněm 4. Na takových lokalitách koupání rozhodně nedoporučujeme, hlavně osobám se sníženou imunitou, oslabeným jedincům, malým dětem či těhotným ženám. Vysoké obsahy sinic mohou u této skupiny osob způsobit např. kožní vyrážky, zánět očních spojivek, nebo v případě polknutí většího množství vody s vysokým obsahem sinic i žaludeční problémy – to platí především pro malé děti.

Letošní koupací sezóna pomalu, ale jistě spěje ke svému konci, a poslední kontrola kvality vod na všech sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích bude provedena poslední srpnový týden.

Komentáře