Josef Vacek: Chceme v Příbrami obnovit družstvení bydlení

Josef Vacek.

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Téma bydlení a nedostatku bytů je v poslední době v Příbrami hodně diskutované a zcela určitě bude i jedním z témat podzimních komunálních voleb. Nad možností, jak ho řešit se zamýšlí bývalý starosta města Josef Vacek.

Ve volebním programu KDU- ČSL bude jednou z priorit pilotní projekt, díky kterému by na městských pozemcích v Seifertově ulici v Příbrami VII mohla být zahájena „družstevní výstavba“ zhruba tři desítek nových bytů. Tímto krokem chceme zařadit Příbram mezi města, které dokáží aktivně řešit nedostupnost bydlení danou zejména důsledkem růstu cen nemovitostí.

Podstatou našeho návrhu je fakt, že půjde o družstevní nájemní bydlení, nikoli o „investiční byty“. Projekt družstevní bydlení předpokládá výstavbu bytového domu ve spolupráci s městem Příbram, které by poskytlo pozemky ve svém vlastnictví. V rámci tohoto konceptu by tak mohly vzniknout byty, které budou oproti tržním cenám zhruba o třetinu levnější.
Je skutečností, že bydlení v Příbrami se stává těžko dostupné i pro lidi s průměrnými či nadprůměrnými příjmy. Podle našeho monitoringu se proto drtivá většina „příbramských občanů“ domnívá, že by město mělo řešit dostupnost bydlení nejen pro sociálně slabé, ale také pro běžné pracující občany. A právě na tuto neúnosnou situaci ve městě reaguje KDU- ČSL návrhem na obnovu družstevního bydlení v našem městě.

V České republice je druhé nejhůře dostupné bydlení v Evropě. Ceny bytů zde letí vzhůru šestkrát rychleji než příjmy. Družstevní bydlení se tak může být alternativou jak pomoci obyvatelům Příbrami získat cenově dostupnější bydlení.

 

Mgr. Josef Vacek,

KDU- ČSL Příbram

 

Komentáře