Jan Konvalinka: Chápeme, že situace s parkováním na Rynečku není optimální

Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Před pár dny vyvolala u části veřejnosti poměrně silnou vlnu kritiky informace, že radnice hodlá zabránit pomocí zátarasů, aby řidiči neparkovali na mostě přes Příbramský potok na Rynečku. Ten je podle statika v havarijním stavu.

Množí řidiči totiž nerespektují vodorovné značení v podobě bílých pruhů a na mostovce dál parkují. Nicméně na jednu stranu se to dá pochopit, protože aut je zkrátka hodně a parkovacích míst na území celé Příbrami, a u paneláků zvlášť, pak o poznání méně. Ono když člověk přijede třeba v 11 večer z práce, je problém zaparkovat kdekoli… Jak to mají ty lidi dělat? říká například Zdeněk Braniš. Svým způsobem má pravdu, ale to ovšem neomlouvá nedodržování dopravních předpisů. Zmiňované zátarasy zatím ale na mostě na Rynečku stále nejsou. Podle tiskové mluvčí města Evy Švehlové je nutné vyřešit některé technické problémy.

Chystané opatření podle radnice na Rynečku neubere další parkovací místa, pouze má zajistit právě dodržování platných dopravních předpisů. Nicméně starosta města Jan Konvalinka si je špatné situace v této části města vědom. „Chápeme, že situace s parkováním na Rynečku není optimální a dokonce bych řekl, že je někdy až nešťastná. Bohužel na rozdíl od sídliště tam není příliš možné budovat ta částečně zelená parkovací stání, jako právě na sídlišti, tedy místa, kdy auta stála částečně na městské zeleni, která jsme nyní zlegalizovali,“ říká.

Příbramský Ryneček.

Podle jeho slov si radnice slibuje zlepšení situace chystaným zavedením parkovacích zón ve staré Příbrami, do které bude spadat i Ryneček. „Výsledkem by mělo být, že by na Rynečku parkovali pouze rezidenti a zároveň si také dost slibujeme od vybudování parkoviště na Flusárně, které by se mělo stát sběrným parkovištěm pro vozy lidí, kteří v Příbrami nechají auto dál pokračují například autobusem,“ dodává starosta s tím, že další nadějí na uvolnění parkovacích míst v této části města by měl být i chystaný parkovací dům u autobusového nádraží. Nicméně jeho stavbu komplikuje spor města a architekta Filipa Ondřejka.

Na mostě je zakázané parkování od roku 2019. „O vyparkování vozů z prostoru mostovky jsme se snažili již v minulosti pomocí vodorovného dopravního značení. Jak se můžeme dennodenně přesvědčit, motoristé dopravní značení omezující parkování nerespektují, proto dojde k osazení zábran. Zároveň připravujeme projekt na nový most, který bychom chtěli postavit v ideálním případě do tří let,“ říká místostarosta Martin Buršík s tím, že podle technické zprávy je nový most potřeba vybudovat nejpozději do pěti let.

Jeden z vytipovaných mostů se nachází na Rynečku.

Ovšem i nad tím veřejnost vyjádřila pochybnosti. „A kdy radnice začne s opravou? Nebo dva roky starý zákaz parkování to má spasit?“ konstatoval na Facebooku například Tomáš Včelička. Nutno podtknout, že o opravě mostů se v Příbrami mluví už od roku 2018, kdy se zjistilo, že jejich revize nebyly prováděné od roku 2002, neboť se vlastně netušilo, kdo je má mít na starost. Podle radnice budou opravy velmi nákladné a město si bude moci ročně dovolit opravit maximálně dva mosty. Vedle mostu na Rynečku je ve velmi špatném stavu i most  přes Příbramský potok ve Špitálské ulici, kde má jít o investici podle odhadů v rozmezí 20 až 30 milionů korun. „Podle statika jich je 80 % v havarijním nebo nepoužitelném stavu. Primárně se nyní zabýváme mostem ve Špitálské ulici naproti bývalým uhelným skladům, který bude opravován jako jeden z prvních,“ řekl loni na jaře novinářům Martin Buršík.

Most ve Špitálské ulici.

Komentáře