I přes nouzový stav neměla záchytná stanice o zákazníky nouzi. Počty záchytů jsou stejné jako loni

PŘÍBRAM – Přestože byl letos dvakrát vyhlášený nouzový stav, restaurace a bary čtyři měsíce nebyly otevřené, tak se tyto fakta na počtech nocležníků v příbramské protialkoholní záchytné stanici příliš neprojevily. Počet zachycených bude letos podobný jako loni, kdy noc na ní trávilo nejvíce lidí.

V loňském roce skončilo na příbramské záchytné stanici 172 lidí. V těchto dnech jich eviduje za letošní roku už okolo 160. Dá se předpokládat, že jejich počet ještě vzroste, protože před sebou máme ještě Vánoce a oslavy konce roku. „I přes zavřené hospody budeme mít zhruba stejný počet zachycených jako v minulém roce,“ potvrdil naší redakci Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb, pod nějž záchytná stanice spadá.

Už při jarním lockdownu záchytná stanice žádný velký pokles nezaznamenala. Poměrně velkému náporu pak čelila v letních měsících. „V létě jsme měli kolem 20 lidí měsíčně, což je takový lehčí nadprůměr a v říjnu nebo v listopadu, kdy se projevily už vládní opatření, tak jsme měli po deseti klientech,“ říká vedoucí příbramské Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby Jana Klímová s tím, že na podzim a v zimě tradičně počet záchytů je nižší než v létě. Jinak se dá souhrnně říci, že lidé pijí pořád stejně, jen nyní nejsou moc vidět venku.

Přestože hospody byly letos čtyři měsíce zavřené, tak lidé pili doma a i tam docházelo k událostem, které nakonec skončily právě převozem na „záchytku“. „Dojde tam například k nějaké slovní potyčce, nebosi v opilosti vyřizuje nějaké nesrovnalosti s manželkou a podobě, zasahuje u toho policie a je vozí k nám,“ přibližuje nejčastější případy Jana Klímová. Podle ní se tak jarní i podzimní nouzové stavy na počtu zachycených nijak neprojevily.

 

Komentáře