Hornické muzeum zve veřejnost na víkend do podzemí i hornického domku

Štědrovečerní šichta v Prokopské štole. Foto: archiv Hornického muzea

PŘÍBRAM – Na závěr roku připravilo Hornické muzeum Příbram tradičně zajímavý program s vánoční tematikou. Na začátku prosince byla zahájena výstava Příbramské betlémy, která je k vidění v Galerii Františka Drtikola na Zámečku do 8. 1. 2023, další výstava betlémů je až do 18. prosince prezentovaná v pobočce Muzeum zlata Nový Knín. Ale muzeum myslí i na své nejmenší návštěvníky.

O víkendu 10. 12. – 11. 12. 2022 od 10 do 17 hodin mohou zájemci o místní tradice zavítat do hornického domku na Březových Horách prosyceného vánoční atmosférou. „Vánoce v hornickém domku jsou oblíbenou akcí, která návštěvníky příjemně naladí díky všudypřítomné vůni pečiva, tradiční výzdobě nebo lidovým písním a koledám. Kromě toho tam budou moci nahlédnout pod ruce šikovným řemeslníkům a původní vánoční zvyky a další rukodělnou tvorbu si sami také vyzkoušet,“ zve na akci ředitel muzea Josef Velfl s tím, že se návštěvníci mohou těšit na pečení reliéfních perníků, zdobení perníčků, malování betlémových figurek nebo tvorbu korálkových ozdob. Vžijí se tak do atmosféry doby před sto a více lety, kdy se hornická rodina chystala na příchod Vánoc. Vstupné je 40 Kč.

Vánoce v hornickém domku – Výroba korálkových ozdob

V areálu dolu Anna se ve stejném termínu 10. 12. – 11. 12. koná Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, která návštěvníkům přiblíží, jak vypadal hornický pracovní Štědrý den v podzemí. Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí za zpěvu koled. Vstupné je 20 Kč.

Komentáře