Hornické muzeum si letos připomene dvě významná výročí

Foto: archiv muzea

PŘÍBRAM – Hornické muzeum dlouhodobě cílí zejména na školní mládež a rodiče s dětmi, kteří dlouhodobě tvoří více než třetinu všech návštěvníků. Pro ně je určena řada interaktivních a zábavných programů a nebudou pochopitelně scházet ani projekty vztahující se na letošní jubilea.

Například 145. výročí dosažení světového rekordu na dole Vojtěch, kilometru hloubky v roce 1875, což byla událost mezinárodního významu. „Muzeum ji připomene mimo jiné v rámci slavné hornické Prokopské pouti 5. července, které se pravidelně účastní zástupci báňských spolků a organizací z tuzemska i ze zahraničí. K vidění bude zároveň expozice na dole Vojtěch a další doprovodné programy spojené zejména s fáráním do podzemí, což je největším lákadlem muzea,“ říká ředitel muzea Josef Velfl.

Druhým významným jubileem bude 75. výročí konce druhé světové války. Muzeum se podílí na mnoha s koncem války souvisejícími akcemi včetně připomínky bitvy na Slivici. „Není žádným tajemstvím, že poslední boje na evropském kontinentě se odehrály právě na Příbramsku. Letošní rekonstrukce bitvy na Slivici se uskuteční 16. května, což je tradiční projekt pořádaný již po dvacáté, přitahující zájemce o vojenskou historii od nás i z ciziny, a nebude scházet ani tematická expozice situovaná do Památníku Vojna,“ přibližuje další letošní významnou akci ředitel příbramského muzea.

Komentáře