Historický špejchar ve Hvožďanech se dnes otevře veřejnosti

Historický špejchar ve Hvožďanech.

HVOŽĎANY– Záchrana historického špejcharu ze 17. století je po letech prací u konce. Samotné stavební práce skončily už v polovině letních prázdnin a dnes se celý objekt představí veřejnosti. Má sloužit jako společenské a výstavní prostory.

„Obec v objektu plánuje vybudovat například obřadní a výstavní síně, ale vznikne tam také muzeum zemědělské a hasičské techniky a další expozice,“ říká starostka Hvožďan Markéta Balková. Ovšem tyto expozice dnes veřejnost ještě veřejnost neuvidí. „Chtěli bychom, aby si veřejnost mohla prohlédnout samotný špejchar, který je sám o sobě unikátní,“ dodala Balková s tím, že ve všech prostorách bude i tak připravený zajímavý program.

Foto: obec Hvožďany

Obnova špejcharu vyšla obec na částku okolo 12 milionů korun, přičemž Hvožďanům se podařilo zhruba na 70 procent této částky získat dotace. Jak ukázal archeologický průzkum, býval špejchar v minulosti gotickým palácem. Příští rok na jaře špejchar čeká ještě jedno slavnostní otevření. „Nejspíš na Velikonoce bychom chtěli slavnostně otevřít už zmiňované expozice, které by měly být umístěné v prvním patře,“ doplnila na závěr starostka Hvožďan.

Foto: obec Hvožďany

 

 

Komentáře