Handicapovaní uprchlíci z Ukrajiny najdou útočiště v Líchovech, ale je pro ně potřeba sehnat nový kotel

Hlavní budova střediska v Líchovech. Foto: archiv Prosaz, z.ú.

LÍCHOVY –  Na Sedlčansku provozuje organizace Prosaz, z. ú. objekt, který je především uzpůsobený  lidem se zdravotním postižením. Od května v něm poskytne 38 lůžek zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny.

Momentálně probíhají přípravy před zahájením sezóny, tzn. úklidové práce, servis a opravy zařízení, obnova vybavení.  „Vyčlenili jsme 38 lůžek, jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje v hlavní budově areálu. K dispozici je společná jídelna a společenské prostory, malá tělocvična, bezbariérové sociální zařízení. Hlavní budova je plně bezbariérová včetně speciálního výtahu pro vozíčkáře. Jsme již ve spolupráci s asistenčním centrem KACPU Příbram. Ubytování bude Ukrajincům umožněno od 1. května,“ říká manažer komunikace Daniel Petrák.

Ovšem vzhledem ke stáří objektu se provozovatel potýká problémem vytápění hlavní budovy. „Máme starý kotel, který budeme nuceni vyřadit z provozu letos v září kvůli emisním normám. Jako nezisková organizace nemáme prostředky na jeho výměnu a renovaci celého topného systému. Odhadem se jedná o asi dva miliony korun,“ vysvětluje Daniel Petrák s tím, že by se rád i touto cestou obrátil na místní firmy, které by organizaci Prosaz pomohli s modernizací areálu nebo výměnou kotle, pomohly by tak hned dvakrát. Uprchlíkům, kterým by areál poskytl ubytování po dobu nezbytně nutnou a zároveň by to sloužil dál v areálu, který je především určen zdravotně postiženým.

Středisko v Líchovech je bezbariérové, tedy ideální místo, kde mohou trávit čas jak vozíčkáři, tak i lidé bez jakéhokoli omezení. Areál se nachází u břehu řeky Vltavy a nabízí i sportovní využití, venkovní bazén nebo okolní přírodu. Jedná se o unikátní objekt, co se týká bezbariérovosti. V minulosti i nyní se tam pořádají tábory pro zdravotně postižené děti, svatby nebo akce pro zaměstnance firem.

Komentáře