Dodržet bezpečné rozestupy u nižších ročníků bude pro školy velká výzva

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Děti devátých tříd základních škol se vrátily v pondělí 11. května do školních lavic. Pro zbylé žáky by se školy měly otevřít 25. května. Žáci jsou rozděleni do několika skupin po patnácti, musí dodržovat rozestupy a nosit roušky.

„Co rodiče asi nejvíc zajímá, je povinnost nošení roušek. Ve třídě při stanoveném maximální počtu 15 dětí a dodržení zásady nutného rozestupu, tj. jednoho žáka v lavici, mít děti roušku nemusí. Výjimkou jsou skupinové práce a další aktivity, které vyžadují blízký kontakt. Ve škole mimo třídu je povinnost roušku nosit, stejně tak samozřejmě i při pobytu žáků venku,“ říká místostarostka pro školství Zorka Brožíková. Podle ní záleží samozřejmě na rodičích, jakou formu roušky pro svoje děti zvolí, zda jednorázovou či látkovou. Každopádně je nutné, aby byl každý žák z domova vybaven dvěma rouškami na den a sáčkem na jejich uložení.

Jednotlivé školy upravily bezpečnostní opatření podle svých možností. Například do budovy základní školy v Jiráskových sadech chodí děti celkem čtyřmi vstupy. U jednotlivých vchodů na žáky čeká pedagog, který jim před vstupem do školy bezkontaktně vydezinfikuje ruce, následně je odvede v bezpečnostních rozestupech do přidělené učebny. „Ze 45 dětí jich v pondělí přišlo 42. Tři byly řádně omluvené. takže téměř všechny. Výuka probíhá ve dvou blocích čeština a matematika. Děti do školy chodí od pondělí do středy, čtvrtek a pátek mají na samostudium,“ popsal současnou situaci na škole její ředitel Petr Šlemenda.

Ostatní děti se do lavic budou moci vrátit koncem května. „Do otevření škol pro žáky 1. stupně zbývá už jen pár dní. Věříme, že se už všichni, učitelé i děti, těší na společné chvíle ve škole a že se v dohledné době vrátí život, a to nejen ten školský, do obvyklých kolejí,“ říká příbramská místostarostka Zorka Brožíková.

O něco skeptičtější jsou ale sami ředitelé škol. Podle nich bude návrat především mladších dětí pro školy poměrně velká výzva. Dodržování bezpečnostních opatření totiž mohou zarušit pouze v samotné škole. Mimo ni to prý bude problém. „Přece jen se poměrně dlouho neviděly a tak jak jsem měl možnost vidět z okna první den, tak sotva opustily budovy, tak se venku objímaly a podobně,“ dodal ředitel ZŠ Jiráskovy sady Petr Šlemenda.

Komentáře