Dočkají se příbramští atleti moderního sportoviště?

ilustrační foto

PŘÍBRAM – Dlouho chátrající atletický ovál za základní školou ve Školní ulici by se mohl v následujících letech zcela zásadně proměnit k lepšímu. Pokud zastupitelé schválí výkup pozemků a podaří se získat dotaci od Národní sportovní agentury, mohlo by zde vzniknout velmi kvalitní zázemí pro všechny aktivní i pasivní příznivce atletiky.

Atletika se ne nadarmo pyšní přízviskem královna sportů. Toto základní sportovní odvětví zahrnuje přirozené pohybové vlastnosti člověka tolik potřebné i pro další sporty. Jeho nezastupitelnost vedla i v našem městě ke vzniku atletického klubu SK Sporting Příbram. Pod Českým atletickým svazem funguje již osmnáctým rokem. 

Areál je v současné době velice zanedbaný

Dlouhodobě oddíl registruje kolem 200 atletů, zájem dalších je obrovský, ale organizace nemá možnost uspokojit poptávku a musí děti odmítat. Atleti trénují na malém 200metrovém oválu, na kterém v jeden čas sportuje až ke stovce sportovců. Vlivem tristních podmínek není možné zajistit například návaznost na žákovské kategorie. Stejně tak nelze trénovat všechny disciplíny pro starší skupiny od dorostu výše. Paradoxně jsou atleti SK Sporting Příbram velmi úspěšní a ze soutěží různých úrovní nikdy neodjíždějí bez medailí. Klub také disponuje kvalifikovanými trenéry. Přesto odchovanci v dorosteneckém věku odcházejí do jiných sportovních oddílů.

Areál je v současné době velice zanedbaný.

Po jednáních mezi TJ Baník Příbram, zainteresovanými kluby a městem Příbram leží na stole návrh smlouvy na odkup pozemku právě za někdejší 7. ZŠ. Atletický stadion tu již existoval, a pozemek je tak vhodný pro výstavbu nového sportoviště tohoto typu. O tom, zda se město stane vlastníkem nemovitosti, na kterém hodlá postavit moderní stánek pro atlety, budou rozhodovat zastupitelé na únorovém zasedání. 

Areál je v současné době velice zanedbaný

Pokud zastupitelstvo materiál schválí, bude nutné učinit ještě mnohé, než bude možné se stavbou začít. Proto zástupci města již předběžně jednali s vedením Národní sportovní agentury (NSA) o možnostech, podmínkách a pravidlech vypsaných výzev v oblasti sportovních staveb, a to ještě před tím, než NSA výzvy vypsala. Dále byla vedena předběžná jednání tak, aby po schválení zastupitelstvem a zápisu do katastru nemovitostí mohly začít práce na studii a následně projektu. Pokud proběhnou přípravné práce v pořádku a včas, je reálné žádat o dotaci od NSA už v roce 2022. Pak by přišlo na řadu výběrové řízení na zhotovitele a vlastní stavba pravděpodobně v roce 2023. 

Zorka Brožíková, místostarostka města

Komentáře