Do Příbrami se sjeli nejlepší endokrinochirurgové

PŘÍBRAM – V Oblastní nemocnici Příbram se 16. listopadu konalo již šesté odborné setkání nejlepších českých endokrinochirurgů, tedy odborníků věnujících se chirurgii štítné žlázy a příštítných tělísek. Podle místa konání se pro setkání vžil název Setkání pod Svatou Horou. Akce patří k uznávaným celorepublikovým setkáním, kde navíc panuje velmi dobrá a přátelská atmosféra.

„Základní myšlenkou akce Setkání pod Svatou Horou je informovat se vzájemně o novinkách týkajících se onemocnění a léčby štítné žlázy,“ uvedl celou akci ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

Štítná žláza je jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, podílí se na mnoha funkcích. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní orgány). Její hormony se krví dostávají do celého lidského organismu a umožňují jeho správný vývoj a činnost. Štítná žláza je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka, léčí se s ní desítky miliónů lidí. Obvykle jde o hyperfunkci (zvýšenou funkci), nebo hypofunkci štítné žlázy (sníženou funkci), ale také o záněty i nádorová onemocnění. Týmem špičkových endokrinochirurgů disponuje i příbramská nemocnice, kde jsou ročně operovány stovky pacientů z celé země.

Příspěvky letošního ročníku se týkaly například topografie štítné žlázy, endokrinní orbitopatií a především thyreotoxicosou, jejím genetickým pozadí, diagnostikou a různými typy léčby.

Komentáře