Další premiérou příbramského divadla je hra o autismu

Foto: Divadlo A. Dvořáka Příbram

PŘÍBRAM – Koncem týdne uvede soubor Divadla A. Dvořáka další premiéru. Inscenace Podivný případ se psem se zabývá autismem a vychází z románu spisovatele Marka Haddona, který byl v roce 2003 zvolený knihou roku v rámci Whitbreadovy ceny a po celém světě se ho prodalo již přes 2 milióny výtisků.

Autistický chlapec Christopher je neobyčejně nadaný, mimořádně vyniká v počtech, ale v každodenním světě je ztracený. Vždy potřebuje mít svůj systém, pravidla, i cesta na konec ulice je pro něj náročná. I tak ale nakonec vyřeší nejen záhadu se psem, ale i některá tabu vlastní rodiny.

Zprvu můžete mít pocit, že jde o detektivku, ale nakonec se z toho vyklube velmi silný, dojemný příběh, kde člověk zjistí, že vše není jen černobílé. A jak je mnohdy těžké, ale zároveň posilující a důležité, překonávání každodenních překážek. „Hlavní dramatický prostor je vymezený střetem toho, co žijeme my a můžeme ho označit za normu a pak život lidí, kteří žijí trošku jinak. A o tom, že oba dva světy, jak ten náš, tak ten jejich, má svá výrazná pozitiva i nedostatky,“ říká režisér Petr Hruška k hlavní myšlence celé hry.

Premiéru hry od Simona Stephense vycházející z románu britského spisovatele Marka Haddona uvede Divadlo A. Dvořáka Příbram 14. října v 19 hodin na velké scéně.

Na prknech příbramského divadla se představí herci Kryštof Grygar, Lucie Valenová, Václav Rašilov, Kateřina Fixová, Helena Lapčíková, Anna Fixová, Lukáš Typlt, Petr Florián, Jaroslav Someš a Monika Timková.

Čtvrt hodiny před začátkem představení se ve foyer divadla uskuteční prezentace nových fotografií členů hereckého souboru za účasti autorů Anny Fixové, Petra Floriána a uměleckého šéfa Milana Schejbala.

Komentáře