Byty ve Špalíčku zatím zůstávají městu, kvůli možné dotaci

PŘÍBRAM – Zhruba dvě hodiny a prakticky zbytečně strávili zastupitelé na svém březnovém zasedání debatou o tom, zda v budoucnu prodat či neprodat městské byty v domech čp. 15 – 18 tzv. Špalíčku na rohu ulic Milínská a Špitálská. Nakonec se zastupitelé rozhodli zatím prodej bytů nepřipravit. Důvodem je podaná žádost o dotaci na probíhající opravy. V případě jejího získání by totiž prodej na minimálně 10 let zablokovala.

To byl ostatně asi největší problém celého bodu. Žádost nájemníků od odkup bytů totiž na radnici ležela od loňského srpna. Nicméně rada a posléze na její doporučení i zastupitelstvo se jí začalo zabývat až nyní. Ovšem pokud by město získalo požadovanou dotaci, tak by byty stejně nemohlo prodat.

Diskuzi bylo přítomno i několik zástupců žadatelů a z jejich strany převládaly spíše emoce než argumenty, jako například, že do svých bytů investovali už statisíce a podobně. Ponechme nyní stranou, zda se ale nejednalo o protiprávní jednání, neboť je otázkou, zda na úpravy bytů měli svolení vlastníka nemovitosti, tedy města Příbram.

Naopak ze strany některých zastupitelů vládní koalice zaznívalo, že pokud by situaci nekomplikovala otázka dotace, tak by pro prodej ruku zvedli, zatímco opozice dala zcela jasně najevo, že Příbram by byty nyní ani v budoucnu prodávat neměla, protože jich vlastní už jen 600 a naopak by se měla snažit nové byty stavět.

S tím ale především nesouhlasili dva místní přední developeři Jiří Holý a Jindřich Vařeka (oba ANO), podle kterých bude město vždy špatným developerem i správcem realit a naopak místo stavění domů či bytů, by podle nich město nemělo soukromým developerům příliš stát v cestě, protože to je prý jediná cesta, jak nějaké nové byty v Příbrami budovat…

Zastupitelé tedy nakonec až na pár výjimek hlasovali tak, že v současné době nechtějí, aby se právě kvůli možnosti získání dotace, prodej bytů ve Špalíčku připravoval. Ovšem v souvislosti s tím na druhou stranu nad celým bodem zůstal viset otazník, kdo a hlavně proč v této situaci, nechal tak připravený nebo spíš nepřipravený bod zastupitelům předložit? „Černý Petr“ v podobě problému s dotací, totiž radě města musel být od počátku jasný.

Komentáře