Blaženka a Příbramská filharmonie pokřtí album

Blaženka a Příbramská filharmonie. Foto: Petra Smutná Zdroj: archiv kapely Blaženka

PŘÍBRAM/PRAHA – Zažijte netradiční spojení dvou hudebních světů! Legendární kapela Blaženka a léty prověřený orchestr Příbramská filharmonie vydávají společné album Ve Fraku, jehož křest proběhne ve čtvrtek 21. září, od 19:30 na hradčanské Písecké bráně. Na co se můžete těšit?

Pražská rocková skupina Blaženka vznikla v roce 1989. Za dobu svého trvání se v ní prostřídalo několik členů, vydala čtyři alba a zvládla nepočítaně koncertů. Čtyřiatřicetiletá Blaženka je v nejlepších letech a ukazuje se, že její hudba a texty jsou nadčasové. Právem je ozdobou pražské alternativní hudební scény.

 

Kapela Blaženka a Příbramská filharmonie. Foto: Petr Hejna Zdroj: archiv kapely

Příbramská filharmonie byla založena v roce 1908. Zaměřuje se na provedení klasických skladeb, repertoárem se ale dostává i k moderní hudbě. Orchestr působí převážně na lokální úrovni, hraje ale i v Praze či Jihlavě. Častá je i spolupráce s hostujícími dirigenty jako je Debashish Chaudhuri (Indie) a David Rutherford (USA), pěveckými sbory z celé republiky, či hraní na festivalech (HFAD). S Blaženkou orchestr nahrál své první album.

Pribramská filharmonie Foto:
MKC Příbram

Nápad na spolupráci vznikl spontánně při jedné charitativní akci, na které Blaženka hrála a kterou pořádal člen orchestru Ivo Kylar. Ten následně oslovil dirigentku Příbramské filharmonie Veroniku Kopeckou, kterou hudební materiál zaujal. To nejlepší z tvorby kapely Blaženka si tak můžete poslechnout v netradičním provedení na zbrusu novém albu. Mladá talentovaná skladatelka İlay Algür připravila zajímavé aranže oblíbených skladeb v obsazení kapely a velkého orchestru. Posluchači a posluchačky si  toto koncertní provedení mohli vychutnat už dvakrát, poprvé koncertně zaznělo v loňském roce v rámci příbramského Festivalu Odraz, podruhé pak tento červen na vyprodané Letní scéně pražského Vyšehradu.

Po kladném přijetí u publika bylo na místě skladby oficiálně vydat na albu. Nahrávání se uskutečnilo v SONO RECORDS, jednom z nejlepších tuzemských studií. Album se tak místem svého zrodu hrdě zařadí po bok desek interpretů světového formátu (David Bowie, Nazareth, Gypsy Kings..). Mimo perfektní zvuku se pak můžete těšit i na atraktivní grafické zpracování z dílny Kristiny Karmazínové.

 

Křest alba a společný koncert proběhne ve čtvrtek 21. září od 19:30 v netradičních prostorách barokní Písecké brány na pražských Hradčanech. Mimo Blaženky a Příbramské filharmonie se můžete těšit i na charismatickou zpěvačku a akeordeonistku Rozálii, která kombinuje svým nezaměnitelným syrovým projevem a úsměvnou slovní ironií, dryáčnický šanson s cynickou romantikou.

Vstupenky seženete v předprodeji v síti Ticketstream (na odkazu https://www.ticketstream.cz/akce/blazenka-a-pribramska-filharmonie-krest-cd-173005?fbclid=IwAR310GDGw3g0FuDWasWjfjN_V9l2qiPJz7MpTdrcHHiZJkJ3dG47OHBoRkM).

Martin Čermák

Komentáře