Bezpečnostní pokyny pro Dakar 2021 zařídí Macíkovi rodinné Vánoce

Martin Macík. Foto: archiv Big Shock! Racing

PRAHA/SEDLČANY – Tým Big Shock! Racing Martina Macíka se už nyní připravuje na další ročník egendární Rallye Dakar. V těchto dnech obdržel bezpečnostní instrukce pro blížící se 43. ročník. Podle očekávání budou soutěž doprovázet přísnější bezpečnostní opatření, která mají účastníkům dakarské karavany zaručit ochranu před onemocněním Covid-19.

Závod na začátku příštího roku odstartuje ze saúdskoarabské Džiddy v neděli 3. ledna. Týmy budou muset v průběhu závodu dodržovat pravidla, která se pořádající organizaci ASO osvědčila už během nedávné Tour de France. Jsou postaveny na třech základních opatřeních: systému provádění PCR testů, pohybu v uzavřené skupině dakarských účastníků, do které nebude mít přístup nikdo z vnějšího okolí, a také na dodržování zpřísněných hygienických pravidel během závodu. Výprava týmu Martina Macíka bude mít 19 členů. Osvědčená posádka Macík, Tomášek, Švanda se pokusí ve svém kamionu Iveco, pojmenovaném Karel, zlepšit své 5. místo vybojované během předchozího ročníku. Zázemí týmu bude v rámci závodu opět zajišťovat bydlík značky Liaz, zásobu náhradních dílů poveze nákladní MAN a nově i další zrekonstruovaná liazka. Pořadatelé věří, že díky zodpovědnosti všech účastníků, si diváci i závodníci budou moci také v příštím roce užít jedinečnou dakarskou atmosféru.

Foto: archiv týmu Big Shock! Racing

Zařizování před odletem: testy i náhradníci

Mezi povinné náležitosti, které musejí splnit všichni účastníci závodu, patří omezení sociálních kontaktů 14 dní před odletem a také negativní PCR test provedený maximálně 48 dní před vstupem do Džiddy. Podmínkou účasti je také očkování proti sezónní chřipce. Organizátoři účastníkům Dakaru navíc doporučují podstoupit další test jeden týden před odletem do Saúdské Arábie. „Začínáme zařizovat vše potřebné. Počítáme s tím, že přípravy na příští Dakar budou oproti předchozím letům o něco organizačně náročnější. Ale určitě všechno zvládneme,“ říká Martin Pabiška, manažer týmu Big Shock! Racing. Mezi další doporučení organizátorů závodním týmům patří zajištění náhradníků v rámci doprovodného týmu, kteří budou schopní v případě potřeby zaskočit, pokud by se u někoho objevil pozitivní test.        

Omezení kontaktů a rodinné Vánoce

Od poloviny prosince by měli také závodníci omezit kontakty s dalšími lidmi. „Konec roku letos budeme všichni trávit jen s nejbližší rodinou. Snad to psychicky zvládneme. Ale alespoň si užijeme děti, ženy a Vánoce,“ říká Martin Macík s tím, že každý rok se snažil naordinovat si před Dakarem klid, ale málokdy se mu to podařilo. Další změnou oproti předchozím letům je přesun. Vzhledem k omezeným letům a bezpečnostním opatřením je aktuálně ve hře více variant, jak se do Džiddy dostat. Tým má jako záložní řešení už delší čas zarezervované letenky do Džiddy. Preferuje ale samostatný let, který by do Saúdské Arábie najednou dopravil všechny české týmy. V tuto chvíli probíhají společná jednání o konkrétních možnostech a podmínkách.  

Foto: archiv týmu Big Shock! Racing

„Musíme zmáknout pár opatření, být opatrní a udělat maximum pro to, aby se nám podařilo v kompletní sestavě projít přejímky. Budeme se snažit vyhrát Dakar a co nejlépe reprezentovat Českou republiku. Věříme, že si s námi závod užijí a pomůžeme jim trochu se odreagovat od starostí, kterých je v poslední době víc, než by si kdokoliv z nás přál,“ dodává sedlčanský závodník Martin Macík.

Komentáře