Běh pro republiku si připomenul osud Františka Zahrádky

Slavnostního startu se opět ujal ředitel muzea Josef Velfl. Foto: archiv pořadatelů

LEŠETICE – Běh pro republiku se uskutečnil o víkendu v neděli 20. října v okolí Památníku Vojna u Příbrami v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy a dokonce až z Itálie.

V letošním roce se běželo jako vzpomínka na Františka Zahrádku, kterého komunisté dlouhá léta věznili. Po událostech února 1948 se jako skaut podílel na tisku ilegálních letáků, časopisu a převáděl za hranice. Právě skauti z 1. oddílu Slivice se i v letošním roce podíleli jako dobrovolníci na organizaci, registraci běžců a vyhlášení vítězů.

„Připomenout osudy politických vězňů si přišlo více jak 200 lidí z toho 110 běžců, které neodradilo ani podzimní mlhavé počasí. V takovémto a mnohem horším museli strádat političtí vězni mnoho roků za ostnatým drátem a těžce pracovat na těžbě uranu,“ říká pořadatel běhu Josef Hovorka.

Akce se konala už po druhé na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných právě v táboře Vojna, ale i v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto se každoročně pořádá běh svobody a demokracie.

Vítězem letošního ročníku se stal Tomáš Bobek z Ostravy, kterého následoval Lukáš Vosmek a na třetím místě dokončil běh Lukáš Pergler. V kategorii žen obhájila loňské prvenství Anna Perglerová, na druhém místě doběhla Karolína Dušková a třetí místo obsadila Zdeňka Jeníková.

Organizátoři chystají také 17. listopadu Pochod svobody 89/19, kterým si chtějí připomenout další příběhy politických vězňů. Již nyní se každý může zapojit a napsat krátký vzkaz: Co pro mne znamená svoboda a demokracie přímo na Facebooku na stránce akce.

„Akce je určena pro širokou veřejnost, rodiny. Každý z nás může udělat něco pro rozvoj demokracie a svobody v naší zemi a i málo stačí,“ dodává Josef Hovorka, který akci spolupořádá s ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram, Památníkem Vojna a za podpory města Příbram v rámci projektu Za příběhy Františka Zahrádky.

Komentáře