Životní jubileum příbramské výtvarnice Zdenky Fiedlerové připomene výstava

Infocentrum je umístěné v Zámečku-Ernestinum

PŘÍBRAM – Galerie Františka Drtikola připravila výstavu k životnímu jubileu příbramské výtvarnice a pedagožky Zdenky Fiedlerové. Vernisáž výstavy s názvem Zahrada duše se uskuteční zítra v 17 hodin v prostorách galerie.

Zdenka Fiedlerová se narodila 19. ledna 1947 v Kozičíně u Příbrami. V letech 1973 – 1979 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Aloise Fišárka (ateliér monumentální tvorby) a profesora Jana Smetany (ateliér krajinářské a figurální tvorby).

Žije a pracuje v Příbrami, věnuje se krajinomalbě, portrétu, malbě zátiší a figurální tvorbě Pedagogicky působí v ZUŠ Antonína Dvořáka Příbram a vede výtvarný kroužek v příbramském domě kultury. Je členkou Unie výtvarných umělců ČR a Středočeského sdružení výtvarníků.

Sama výtvarnice zve návštěvníky na výstavu krátkou pozvánkou:

Vážení a milí,
dovoluji si Vás oslovit u příležitosti mého životního jubilea, ke kterému Galerie Františka Drtikola Příbram uspořádala tuto výstavu. To to letí….Někdy na začátku mé kariéry, nedlouho po ukončení výtvarných studií, jsem namalovala obraz „Hra na královnu“. Je na něm dívenka s kočkou, která natahuje ruku směrem ke královské koruně v horní části obrazu. Je to příběh o touze a o naději. Protože to, čeho se chce dotknout, je úžasné, vzdálené, tajemné a krásné, nepopsatelné, zázrak sám, a nejspíš stojí za to, vydat se za tím neuchopitelným. A tak jste na cestě. A nejsou jen dny sváteční, je spousta těch všedních, ne vždy se vše daří, však to znáte sami. Musíte nějak obstát v té čarovné zahradě bytí. V reálné rovině se starám o zahrádky dvě, kytky z nich nosím dětem, které učím, aby je malovaly. Nejsou z nich vždy nadšené…To jim pak vysvětluji, jací slavní malíři květiny malovali taky.
Ještě mám kocoura a akvárko s rybičkami…Přírodu, děti a zvířata mám ráda a některé věci ještě k tomu. A tak to pozoruji a někdy maluji. Krajiny, zahrady a zátiší nejčastěji.
V čase povánočním, na prahu nového, začínajícího roku je to tu zase – nová naděje, že bude dobrý a že ho prožijeme v klidu a míru, i když… Pro umělce, je to marné, žádné lenošení, jak nám studentům jednou sdělil profesor Jan Smetana, u kterého jsem studovala na pražské akademii: „Výtvarníci do důchodu nechodí!“.
Tak se třeba zase někdy se mnou a mými obrazy na výstavě setkáte…
A nebojte, zázraky se dějí, aspoň já tomu pořád ještě věřím.
                                                                            Příbram, listopad 2016 Zdenka Fiedlerová

Komentáře