Zastupitelé budou odpoledne jednat i o možné stavbě parkoviště v Orlově

Příbramské zastupitelstvo.

PŘÍBRAM/ORLOV – Jedním z bodů dnešního zasedání zastupitelstva je také možnost vybudování záchytného parkoviště v osadě Orlov. Ta se s nedostatkem parkovacích míst pro návštěvníky Brd potýká dlouhodobě, což ukázala například doba covidu, kdy byly Brdy oblíbeným výletním cílem.

Záměrem je, že městu nabízí v Orlově pozemky v okolí bývalých kravínů společnost Orfar s.r.o a také podnikatel Tomáš Melichar, který je současně i jednatelem zmíněné společnosti. Na místě by mělo vzniknout okolo 80 parkovacích míst společně s dobíjecími místy pro elektromobily i záliv pro MHD či sportovní hřiště. Podle předloženého návrhu by vše vybudoval vlastník pozemků, který by pak vše následně za 15 milionů korun prodal městu.

Obyvatelé Orlova záměr vítají, neboť se osadě výparně ulevilo v oblasti parkování, nicméně zaznívají i názory, že Příbram v současné době nepotřebuje další veřejné prostranství, když se nedokáže pořádně postarat ani o ta, která již má jako například léta rozbité chodníky v Pražské ulici, prostor před gymnáziem a podobně.

Nicméně vedení města nabídku vidí jako příležitost. „Město musí umět pružně reagovat na příležitosti a nabídky, které se vyskytují a které se mohou, ale nemusí opakovat. To znamená, že pokud máme nyní možnost vyřešit nástupní místo do Brd včetně parkovací kapacity, tak se o tom pojďme bavit, jestli to chceme udělat anebo jestli tuto variantu pustíme k vodě a nebudeme ji řešit s tím, že na tomto místě v Orlově nevyroste parkoviště, ale například rodinné domy a my tam už podobnou turistickou infrastrukturu nevytvoříme,“ míní starosta Jan Konvalinka.

V souvislosti se zmíněným projektem se objevily také úvahy, že po vybudování parkoviště může dojít k výstavbě domů na sousedních pozemcích a parkovací místa pak zaplní vozy obyvatel těchto domů. Ovšem i na to chce radnice pamatovat. „Pokud bychom se rozhodli, že do tohoto projektu půjdeme, tak všechno bude muset být jasně definováno a smluvně ukotveno tak, aby k této situaci nemohlo dojít,“ dodal Konvalinka.

Poslední zasedání zastupitelstva před dvouměsíční letní pauzou se koná dnes od 16 hodin v zasedacím sále v budově bývalého ředitelství Rudných dolů a na programu má celkem 21 bodů, mezi kterými nechybí výkup či nevýkup Tržnice na Rynečku, vodohospodářský majetek, daň z nemovitých věcí nebo parkovací dům – obnovení jednání o navýšení ceny díla… Zasedání bude tradičně přenášené také online.

Komentáře