Zámek v Hluboši byl „hvězdou“ známé komedie s Hugo Haasem, nyní je na prodej

Dnes je zámek v Hluboši na prodej, ale pořátkem minulého století hostil prezidenta Masaryka i filmové hvězdy první republiky

HLUBOŠ – Televize Prima zítra po poledni uvede klasickou komedii Hugo Haase „Děvčata nedejte se“. Část exteriérů se natáčela na zámku v Hluboši. Ten byl také prvním letním sídlem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Bohužel ale doby slávy jsou zřejmě nenávratně pryč. Dominanta obce totiž v současné době pomalu chátrá. Majitelé ho chtějí prodat, ale to se zatím nedaří.

Poprvé filmaře zámek zlákal už za první republiky. V roce 1937 v areálu zámku natočil exteriérové záběry herec a režisér Hugo Haas pro svou komedii s Adinou Mandlovou „Děvčata nedejte se“. V tomto snímku zámek představoval dívčí penzionát v Dubici. Pobyt samotného Haase dokládá několik filmových záběrů přímo v tomto snímku. V novodobé historii pak posloužil jako kulisa pro jeden z nejsledovanějších polistopadových seriálů „Pojišťovna štěstí“. Ten se tu natáčel v letech 2005 – 2008.

Filmaře zámek láká i dnes

V loňském roce chátrající zámek zaujal produkci kanadsko – českého komediálního seriálu Clay‘s P.O.V. Děj seriálu se točí kolem mladého Kanaďana, který rád filmuje a cestuje po Evropě, kde točí videa o zajímavých lidech a prožívá s partou kamarádů různá dobrodružství. „Areál nám zapadá do jedné z epizod, kdy jedna z postav seriálu koupí zámek, který chce zrekonstruovat. Chce z něj vytvořit domov důchodců a právě hlubošský zámek nás zaujal svou patinou. Navíc jeto krásná budova s velkým parkem, která nám opravdu ideálně zapadá do našeho scénáře,“ komentovala volbu filmařů produkční Klára Nestěrová. Zámecký areál filmařům posloužil v druhé řadě seriálu, jako vhodný prostor pro plánovaný domov důchodců.

Zámkem se procházel T.G. Masaryk i Hugo Haas

Hlubošský zámek který několikrát sloužil jako filmová nebo televizní kulisa, byl také prvním letním sídlem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Ten na něm pobýval v letech 1920 až 1921, poté se prezidentským letním sídlem stal zámek v Lánech. Masarykův pobyt na zámku připomínala v letech 2001 až 2010 stálá expozice.

Od té doby se ale hodně změnilo, budova zámku už není veřejnosti přístupná, je už několik let na prodej a tak začala chátrat. Interiéry zámku několikrát vykradli zloději a její lesk z dob První republiky, kdy v něm pobývali filmaři nebo dokonce prezident Masaryk se zdá být nenávratně pryč.

Komentáře