Za očkování 60 tisíc? Na sociálních sítích se šíří dezinformace o příbramské nemocnici.

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Policie prošetřuje podezření z šíření poplašné zprávy, podle které vedení příbramské nemocnice nabízí zdravotníkům desetitisícové úplatky, pokud se nechají naočkovat proti covidu. Podnět podala příbramská oblastní nemocnice. Informaci zveřejnil muž, který má na facebooku nejen soukromý profil, ale i založenou skupinu s tisíci sledujících.

Píše se v něm, že příbramská nemocnice nabízí zaměstnancům, kteří se nechají naočkovat, 60 tisíc korun nebo že zdravotníci falšují lékařské zprávy, v nichž jako covidové označují i pacienty, co nemoc nemají.

Ředitel nemocnice Stanislav Holobrada ale jeho tvrzení popírá. „Že si někoho kupujeme, když se nechá naočkovat, nebo že je tady obrovský odpor k očkování, to jsou všechno nesmysly,“ popisuje.

Zájem je velký, domnívám se, že je to přes 80 procent. S očkováním a s očekáváním, co to všechno přinese, je tu určitá nervozita – a do toho najednou taková nesmyslná dezinformace, která znehodnocuje úsilí zdravotníků, ale také cíle, které se snaží společnost sledovat a tím očkováním dosáhnout“,  uvádí dále Stanislav Holobrada.

Případ prošetřuje i příbramská policie, na kterou se nemocnice obrátila. „Dne 26. ledna jsme přijali oznámení o možném šíření poplašné zprávy. Věc nyní prověřujeme. Za uvedený trestný čin spáchaný v době nouzového stavu stanovuje trestní zákoník dva až osm let odnětí svobody,“ dodává mluvčí  příbramské policie Monika Schindlová.

Dezinformace se po sociálních sítích nešíří poprvé. Například pražská Fakultní nemocnice v Motole vyvracela zprávy o tom, že lékaři po očkování proti koronaviru skončili na jednotce intenzivní péče.

Komentáře