Vhodné pneumatiky i pomalejší styl jízdy je zárukou bezpečnosti na zimních silnicích

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Se změnou ročního období přichází také nové výzvy a nástrahy pro řidiče. Ti nyní musejí čelit poklesu teplot a ranním mrazíkům. Počasí začíná ukazovat svou horší stránku a pro mnohé řidiče není jednoduché zvládnout jízdu na zledovatělých nebo zasněžených silnicích. Než si na nové podmínky zvyknou, dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod.

Jedním z klíčových faktorů pro bezpečnou jízdu v zimním období jsou zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu, minimálně 4 mm. Ty jsou povinné od začátku listopadu do konce března, pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy může na vozovce sníh a led vyskytnout. Zimní pneumatiky nabízejí lepší stabilitu při průjezdu zatáčkou a poskytují maximální přilnavost, což je klíčové pro řízení na kluzkých površích.

„Kromě správného výběru pneumatik by měli motoristé upravit svůj styl jízdy, aby se přizpůsobili zimním podmínkám. Je doporučeno jet pomaleji a plynule, s důrazem na správné brzdění a zatáčení. I lehké sešlápnutí brzdy může být nebezpečné, pokud před vozidlem není dostatek místa pro bezpečné zastavení. Na mokré silnici by měl být rozestup mezi auty třikrát větší než na suché vozovce. Šoféři by měli mít na paměti, že v zimě více hrozí smyk a brzdná dráha se prodlužuje,“ připomíná další zásady bezpečnosti na zimních silnicích příbramská policejní komisařka Monika Schindlová.

Zima může být krásná, ale také velmi nebezpečná na silnicích. Správná příprava a ohleduplnost k povětrnostním podmínkám mohou ušetřit životy a minimalizovat riziko dopravních nehod. Nezapomeňte prověřit své zimní pneumatiky a přizpůsobit svůj způsob jízdy pro maximální bezpečnost na silnicích.

Komentáře