Ve vysokochlumeckém skanzenu se rodí dva nové objekty

Foto: Hornické muzeum Příbram

VYSOKÝ CHLUMEC – S částečným omezením provozu skanzenu ve Vysokém Chlumci musí v těchto dnech počítat jeho návštěvníci. Areál se totiž rozrůstá o dvě nové stavby – obytné stavení s hospodářským zázemím z Řikova a objekt chlévů z Mokřan. Po jejich dokončení se tak celkový počet staveb v této pobočce Hornického muzea Příbram rozšíří z 19 na 21 budov.

Pokud nyní skanzen veřejnost navštíví, tak se sice do jeho jedné části nedostane, ale náhradou je, že má jedinečnou možnost vidět, jak se tyto stavby rodí. „V obou případech se jedná o rozsáhlé a především unikátní stavby. Pokud by je příbramské muzeum nevykoupilo a nepřesunulo do skanzenu, tak by na svých původních místech zanikly. Jsem rád, že se nám podařilo získat a že jsme takříkajíc vzali hrobníkovi z lopaty,“ konstatuje ředitel muzea Josef Velfl.

Samotný přesun obou staveb doplnit i archeologický průzkum. Díky němu byly na místě jejich původního umístění objevené i úlomky keramiky z 12. a možná i 11. století. Jinak podle dendrochronologie samotné objekty pochází ze 17. století.

Stavební práce si bohužel vyžádaly omezení prohlídek skanzenu. Pro jeho návštěvníky je tak v současné době nepřístupný obytný dům z Obděnic, mlýn a pila. „Místo nich jsme do prohlídkového okruhu A zařadili novou expozici v obytném domě z Jíví a velký včelín ze Sedlčan s ukázkou historických včelařských pomůcek,“ přibližuje náhradní expozici ředitel muzea. S určitým omezením tak musí počítat i návštěvníci tradiční akce Den řemesel. Ta se ve skanzenu uskuteční 25. července. Oba nové objekty skanzenu by měly být dokončené do konce letošního roku.

Komentáře