Vánoční strom se rozsvítí dnes po 17 hodině

Vánoční strom se rozzáří po 17 hodině

PŘÍBRAM – Rozsvícením vánočního stromu bude dnes, krátce po 17 hodině,  v Příbrami zahájený adventní čas. Letošní rok se od těch minulých poněkud liší. Změny se týkají především vánočních trhů.  Ty se přesunuly na náměstí 17. listopadu.Vánoční strom

Součástí dnšního programu bude také předvánočně laděné povídání o historii města Příbrami promítané na zeď kostela na náměstí TGM. „Někteří už vědí, o čem je řeč. Videomapping byl součástí programu letošní Šalmaje. Je to skvělá příležitost zábavnou formou poznat historii našeho města. V tomto případě bude vše laděné vánočně, a tak věřím, že si na své přijdou návštěvníci každého věku,“ láká místostarosta Václav Švenda.

Videomapping je forma audiovizuálního umění, které mění představy o reálném prostoru a naprosto vtahuje diváky do děje. Dokonalá hra světel a stínů doprovázená hudbou nebo slovem vynikne samozřejmě za tmy a dokáže vytvořit iluzi zcela nového prostoru a navodit velmi nevšední zážitek.

Historie na historické stěně

Historie města se bude promítat na jednu z nejstarších budov v Příbrami, totiž na kostel sv. Jakuba na náměstí T. G. Masaryka. Průvodcem bude pohádková babička, která pamatuje opravdu mnoho – 800 let. Díky videomappingu se tak malí i velcí seznámí s klíčovými historickými událostmi a postavami – dozvíte se o vzniku města, o loupeživých rytířích, stříbrných dolech, třicetileté válce, rostoucím věhlasu Svaté Hory i svého času nejhlubší šachtě na světě.

Hlavní podíl na scénáři má lídr hudební skupiny Ginevra Václav Plecitý a k jednotlivým pasážím se vyjadřovali také historici Věra Smolová a Josef Velfl. Show se uskuteční dvakrát – v 17.00 a 19.30.

Komentáře