Václav Švenda: Už dost zdražování parkovného. V dopravní komisi nabízíme pozitivní alternativu

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Rada města schválila v těchto dnech nový ceník za parkování ve městě. Vybírala ze dvou návrhů. Jeden byl od samostatného oddělení silničního hospodářství a druhý od dopravní komise. Její předseda a zastupitel Václav Švenda nám zaslal svůj názor nový ceník.

Radujme se, připlatíme si – tak bych zhruba shrnul obsah tiskového sdělení radnice k úpravě parkovného. Vedení města nevyslyšelo návrh dopravní komise a potíže s parkováním řeší hlavně zdražováním.

Změna sazebníku v centru města mě opravdu netěší. Radnice nám skrze tiskovou zprávu sděluje, že máme být nadšení ze zavedení kratších časových intervalů. Jenže ono ve výsledku vyjde parkování výrazně dráž. Problém je v tom, že na většině parkovišť mnoho řidičů neplatí, jejich počet se pohybuje v desítkách procent a zdražení tak bude pouze bičem na poctivé řidiče.

Doposud byla například na náměstí TGM sazba 25,- Kč za hodinu. Nyní sice za 10,- Kč získáme 20 minut, a to je pozitivní, ale hodina nás nově vyjde na 30,- Kč. Na ostatních parkovištích byla hodinová sazba 15,- Kč a nyní bude 20,- Kč s tím, že je možné za 10,- Kč parkovat půl hodiny.

Jako předseda dopravní komise jsem si dal cíl, abychom představili trochu promyšlenější řešení. Jsem rád, že nakonec vznikl návrh, na kterém se našla v naší komisi široká shoda.

Nevyužitá kapacita parkoviště u nemocnice.

Nejdůležitější je pro nás rychlejší obměna aut v centru. Tedy aby za dostupné prostředky v centru řidič zaparkoval (navrhujeme 10,- Kč za první hodinu) a zároveň byl motivován své parkování neprodlužovat. Právě hodina je čas, za který můžeme v centru vyřídit to nejnutnější, dojít si v klidu na nákup nebo na úřad. Za další hodinu by už byla sazba navýšena. Aby však tento systém fungoval, musíme se zaměřit zejména na efektivní kontrolu a výběr. Tím nebudou biti jen ti poctiví, zatímco jiní se na exkluzivním parkování zadarmo uvelebí klidně i na celý den. 

Souvisejícím krokem je investice do SMART parkování. Není to nic složitého. Jednotlivá parkovací místa se osadí senzory. Ty jednak poznají volné parkovací místo a umožní také ověřit, zda je zaplaceno. Prostřednictvím informačních tabulí u hlavních dopravních uzlů nebo v mobilní aplikaci uvidíme, kde můžeme v centru zaparkovat. Šetří se tím čas, životní prostředí i útrapy řidičů. Tento systém vyjde na jednotky milionů a jen díky efektivnějšímu výběru parkovného se městu vrátí za 1 – 2 roky. 

U parkovišť se závorou, která stále ani zdaleka nemají využitou svojí kapacitu, jsme se už přesvědčili o ochotě řidičů platit a ohleduplnosti vůči okolním rezidentům. Z tohoto důvodu jsme na těchto parkovištích u nemocnice navrhli, aby zde byly první dvě hodiny zdarma. Za třetí hodinu by parkující zaplatil 20,- Kč a čtvrtá hodina by vyšla na 30,- Kč. Tím by byla splněna i podmínka pro možnost celodenního parkovného za 50,- Kč.

Je načase přestat tahat peníze jen z kapes těch poctivých. Věřím, že jsme v dopravní komisi připravili kvalitní návrh a v městské radě dojde ještě k přehodnocení přijatého sazebníku, který situaci s parkováním stejně nezlepší a větší výběr parkovného pravděpodobně také nepřinese. Hrozí totiž, že ti kteří doposud platili, tak raději do již dost vylidněného centra nebudou jezdit vůbec a o negativním dopadu na místní živnostníky už nemusím hovořit vůbec.

Komentáře