Václav Dvořák: ANO používá jediný argument, že lidem zůstane v kapse více peněz

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM/ ČR – Ekonom Václav Dvořák se naší redakci také vyjádřil ke zrušení superhrubé mzdy a možnému omezení financí obcím a krajům.

Poslanci schválili zrušení superhrubé mzdy. Podle Sdružení místních samospráv by tato ztráta pro naše město Příbram mohla znamenat výpadek příjmu ve výši  48 093 298 Kč. Co na to říkáte?

Jako ekonom a daňový poradce vnímám dění kolem superhrubé mzdy (SHM) v širších souvislostech. Když se v roce 2008 SHM zaváděla, jednalo se o široký komplex změn, který se týkal jak zaměstnanců, tak OSVČ. Vyvažovaly se zájmy fyzických osob i veřejných rozpočtů. Současná debata kolem SHM je neodborná, neuvěřitelně plochá, s jasně politickými cíly (volby). ANO používá jediný argument: lidem zůstane v kapse více peněz. Ale vždyť pirátský návrh má za následek to samé! Má jedinou vadu: není z dílny ANO. Těmi lidmi navíc myslí jenom zaměstnance, protože OSVČ z té změny nebudou mít nic, zaměstnavatelé také ne. Na drtivé dopady na veřejné rozpočty (stát, kraje, obce) se nehledí, akcentuje se jen to, na co by mohl slyšet volič. K této krajně nezodpovědné hře se bohužel přidala i ODS. Její argument, že chtěla snížit daně, vůbec neberu. Snižovat daně si mohu dovolit tehdy, když to rozpočtová situace státu dovolí. A to nyní rozhodně není. ODS zároveň asi nepodpoří rozpočet, s argumentem, že je příliš schodkový. Jsou to neslučitelné a nesrozumitelné postoje.

Pokud by opravdu taková situace nastala, kde by se podle vás mělo v městském rozpočtu šetřit?

Kde šetřit? Na tuto otázku se nedá v krátkosti zodpovědně odpovědět. Výdaje města můžeme zhruba rozdělit do 4 částí: jsou to příspěvky našim příspěvkovým organizacím, osobní náklady zaměstnanců úřadu, ostatní režie, výdaje na investice a opravy. Kolik ušetříte na prvních třech oblastech je věcí odvahy a odbornosti vedení města – např. zda dokáže snížit počet úředníků nebo najít rezervy. Nejsnáze se omezí výdaje na investice a opravy. Současnému vedení města se vůbec nedaří proinvestovat to, co si naplánovalo. Ač byly rozpočty na roky 2019 i 2020 naplánovány vždy se schodkem kolem 100 mil Kč, skončil každý rok naopak s přebytkem okolo 100 mil Kč (i v krizovém roce 2020). Proto si myslím, že snížení příjmů města o asi 50 mil Kč nebude mít pro naše vedení zásadní význam. Musím k tomu dodat, že na stránkách Ministerstva financí jsem se dne 23.11. z úst ministryně Schillerové dozvěděl, že obce budou mít na investice prostředků dostatek: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/samospravy-budou-mit-dostatek-financi-na-39961 Takže žádný strach.

Václav Dvořák

Komentáře