V neděli se na Vojně opět poběží pro republiku

Foto: archiv pořadatelů

LEŠETICE – Již tradiční Běh pro republiku se v okolí Památníku Vojna, pobočky Hornického muzea Příbram, koná v neděli 23. října. Cílem akce je připomenout si vznik republiky i osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních.

„Trasa dlouhá 5 km zavede běžce na místa spjatá s osudy politických vězňů, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni na dlouhá léta žaláře právě v bývalém lágru Vojna. Organizátoři akce se inspirovali v Berlíně, kde je každoročně pořádán běh podél Berlínské zdi jako připomínka všech, kteří zahynuli při pokusu dostat se v letech 1961–1989 na svobodu,“ říká ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velf.

Od 9 do 10 hodin se koná registrace běžců přímo v Památníku Vojna,  a v 10 hodin je start závodu dětí na 200 metrů, v 10:25 začíná pěší závod a v 10:30 je start závodu v běhu dospělých na 5 km.

„Neblahé osudy nespravedlivě perzekvovaných osob si mohou zájemci připomenout v průběhu celého roku, a to díky naučné stezce s názvem Po stopách politických vězňů. Na její trase je rozmístěno sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů,“ dodává Josef Velfl. Prostřednictvím těchto příběhů stezka propojuje Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu

Komentáře