Teplé počasí nemá zatím vliv na kvalitu vody na koupalištích

Koupaliště Nový rybník v Příbrami.

PŘÍBRAMSKO – Začátkem tohoto týdne hygienici provedli již třetí plánovanou kontrolu koupališť ve volné přírodě spojenou s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách.

Na každé z nich je nejprve provedeno vizuální posouzení vody a potom pracovníci akreditované laboratoře odeberou v každé sledované lokalitě vzorek vody. Některé ukazatele, jako například teplota vody nebo průhlednost, se zjišťují přímo na místě, ostatní ukazatele se analyzují z odebraného vzorku až v laboratoři. Konečné hodnocení je provedeno po doručení výsledků z laboratoře a jsou pro něj podstatné jak informace získané na místě, tak i laboratorní rozbory.

Z vizuálního posouzení přímo při odběru bylo patrné, že kvalita vody na podstatné části sledovaných lokalit bude výborná, což potvrdily doručené výsledky rozborů. Přestože již týden panuje slunečné počasí doprovázené na tuto roční dobu s nezvykle vysokými teplotami, na kvalitu vod to dosud negativní vliv nemá.

Na lokalitách Středočeské části nádrže Orlík je výborná kvality vody, průhlednost dosahuje až do 4 metrů, podobný stav je i na přehradní nádrži Slapy. Kvalita vody je hodnocena stupněm 1. Mírné zhoršení bylo zaznamenáno v koupací oblasti Županovic, kde se vyskytlo zvýšené množství chlorofylu a rovněž i sinice. Kvality vody byla klasifikována stupněm 2. Voda pro koupání je také hodnocená stupněm 1 v biotopu v Jincích a na Novém rybníku v Příbrami. Pokud bude současné horké a slunečné počasí pokračovat, může dojít ke zhoršení kvality vod i v dalších lokalitách. 

Další kontroly se uskuteční na konci měsíce, konkrétně v pondělí 28. června. Hygienici věří, že začátek prázdnin a s ním i období letní dovolené bude provázeno i výbornými podmínkami k provozování vodních radovánek.

koupaliště Březnice 17.05.2021 Není v provozu
     
koupaliště Jince 07.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
koupaliště Obecnice 17.05.2021 Není v provozu
     
Nový Rybník 14.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
VN Orlík – Lavičky 14.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
VN Orlík – Popelíky 14.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
VN Orlík – Trhovky 14.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
VN Slapy – Živohošť 14.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
SR Kymevo Hrachov 17.05.2021 Není v provozu
     
VN Slapy – Županovice 14.06.2021 Zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody
     
VN Orlík – Podskalí 14.06.2021 Voda vhodná ke koupání
     
Pilský rybník 15.06.2021 Voda vhodná ke koupání

Komentáře