Svatohorští gymnazisté vybojovali 1. místo v krajském kole přehlídky Ars Poetica Puškinův památník

PŘÍBRAM – Skupina studentů ruského jazyka prvního ročníku Gymnázia pod Svatou Horou se ve středu 12. dubna vypravila do Ruského střediska vědy a kultury v Praze, kde probíhalo krajské kolo 51. ročníku soutěžní přehlídky Ars Poetica Puškinův památník.

Jedná se o soutěž v recitaci, zpěvu a dramatizaci děl ruských autorů v ruském jazyce, která je nejstarší evropskou soutěží a přehlídkou v uměleckém přednesu v cizím jazyce.

Ačkoliv počasí nebylo nijak zvláště přívětivé, mezi studenty panovala velmi dobrá nálada a radost z vlastního odhodlání. Pro vystoupení si připravili a během celkem krátké doby také nacvičili svéráznou dramatizaci básně Daniila Charmse „Ivan Ivanyč Samovar“ doplněnou o zpěv písně o tomto fenoménu typickém pro ruskou kulturu. Během příprav a zkoušení se sami studenti podíleli na choreografii a návrzích kostýmů.         

Pro studenty, z nichž mnozí začali s výukou ruského jazyka teprve v tomto školním roce, to byla obrovská zkušenost, a tak se není čemu divit, že je před představením přepadla nervozita a tréma. Na jevišti však vše klaplo podle plánu. Z vystupujících vyzařovala silná energie a i v posledních řadách hlediště bylo vidět, že si vše náramně užívají. Odměnou jim pak byl nejen dobrý pocit, ale i silný potlesk a první místo v kategorii vystoupení kolektivů a postup do celostátní přehlídky festivalu, která se bude konat v Praze dne 6. června, tedy symbolicky v den výročí narození autora, jehož jméno celá akce nese.

PhDr. Jakub Konečný, PhD.

Gymnázium pod Svatou Horou

 

Komentáře