Školy v Příbrami zatím zůstávají otevřené

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Ačkoliv na začátku tohoto týdne chyběla ve školách třetina žáků, zůstávají školy otevřené. O uzavření základšních škol může rozhodnout pouze hygiena. Ředitelé jednotlivých škol mají pouze možnost vyhlásit ředitelské volno z organizačních důvodů a zřizovatel v této oblasti nemá žádné kompetence.

Praxe je taková, že v okamžiku, kdy se ředitelé obrátí na hygienu, je jim doporučeno vyhlásit ředitelské volno z organizačních důvodů, což v současné době znamená, že rodiče dětí do 10 let věku nemohou čerpat ošetřovné a řada z nich by se tak mohla dostat do finančních problémů. „Je potěšující, že pedagogové vnímají i v této situaci důležitost výuky žáků a snaží se o její zachování. Napříč příbramskými základními školami ředitelé nastavují vnitřní nástroje tak, aby nebyla narušena kontinuita vzdělávacího procesu,“ říká místostarostka Zorka Brožíková.

Uzavírání škol by zároveň mohlo znamenat možné omezení v určitých profesích, tak jako v minulém lockdownu, kdy chyběli zdravotníci, prodavačky a další zaměstnanci, kteří museli zůstat se svými dětmi doma.

„Na základních školách aktuálně chybí 15 % zaměstnanců. Může se stát, že školy nebudou mít dostatek pedagogů a dalších zaměstnanců, kteří by mohli zajišťovat výuku a chod školy,“ popisuje situaci na příbramských školách Brožíková. V tom případě pak ředitelům nezbyde nic jiného než vyhlásit ředitelské volno z organizačních důvodů.

Komentáře