Sedlčany se stále přou s ministerstvem o zkrácení dotace

Autobusové nádraží v Sedlčanech.

SEDLČANY – Stavba autobusového nádraží v Sedlčanech patřila mezi největší investiční akce posledních let. Nicméně i přesto, že se radnici podařilo zajistit finanční prostředky, neobešel se projekt bez komplikací. Ministerstvo pro místní rovoj totiž městu zkrátilo získanou dotaci o 11 milionů korun a spor skončil u soudu.

Důvodem potíží byly průtahy kolem dodavatele stavby, kdy vítězná firma nebyla schona doložit, že autobusový terminál postaví za nabízenou nejnižší cenu. Vítězem se tak stala firma druhá v pořadí. Náklady na stavbu nového autobusového nádraží v Sedlčanech se kvůli komplikacím s výběrovým řízením vyšplhaly na částku kolem 60 milionů korun z původních 54 milionů. „Důvodem bylo odvolání jednoho z účastníků výběrové řízení a následné zvýšení cen ve stavebnictví,“ připomíná sedlčanský starosta Miroslav Hölzel s tím, že snížení získané dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) způsobilo také to, že město si muselo na doplacení úvěru od banky vzít další úvěr, který bude splácet až do roku 2023.

Vedení města podalo proti rozhodnutí IROP námitku. „Podle nich došlo k výraznému navýšení ceny. S tím ale nesouhlasíme, protože jsme si na nárůst ceny nechali udělat posudek, podle kterého byl nárůst ceny do patnácti procent celkové ceny zakázky, což povoluje zákon o veřejných zakázkách. Navíc kvůli ročnímu zdržení, ke němuž došlo čekáním na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, došlo k výraznému navýšení cen ve stavebnictví a dodavatel byl už schopen za vysoutěženou cenu stavbu realizovat,“ vysvětluje sedlčanský starosta.

Nyní město čeká na verdit soudu s tím, že požádalo o možnost účasti zastupců Sedlčan na projednání, protože soud se na vedení města obrátil s tím, zda by souhlasilo s projedním v neveřejném jednání.

Komentáře