Sedlčanští hasiči dostali nový defibrilátor

Foto: archiv HZS Středočeského kraje

SEDLČANY – Profesionální hasiči ze stanice HZS Sedlčany převzali ve  čtvrtek 4. října v dopoledních hodinách do své výbavy automatický externí defibrilátor Phillips HeartStart FRx, který umožňuje nastolit normální srdeční rytmus při komorové fibrilaci nebo při srdeční příhodě. 

Společně s hasiči se město významně podílelo na pořízení přístroje do výbavy sedlčanských hasičů. Defibrilátor jako významný záchranný prostředek bude umístěný na výjezdové technice, nebude tak sloužit pouze pro Sedlčany, ale pro celý region. „Převzetím daru se ode dneška jednotce HZS Sedlčany opět rozšiřuje možnost profesionálních hasičů okamžitě poskytnout odbornou první pomoc zasaženým osobám v daném regionu,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje Ladislav Holomčík.

V následujících dnech každý ze sedlčanských profesionálních hasičů absolvuje speciální školení k obsluze defibrilátoru. Hasiči jsou mnohdy u mimořádných událostí jako první a nyní mohou nabídnout ještě odbornější první přednemocniční pomoc postiženým osobám, a tím zvýšit jejich šanci na záchranu života. Ze statistik vyplývá, že defibrilace je v terénu účinná do pěti minut od ohlášení události. Úspěšnost přežití při tomto stavu klesá každou minutu o deset procent.

Komentáře