Roušky lidé seženou zatím jen v nemocniční lékárně

PŘÍBRAM – Kvůli šíření nebezpečného koronaviru z Číny vzali lidé lékárny útokem a prakticky vykoupili ústní roušky. Bez zásob jsou prakticky téměř všechny lékárny ve městě.

Problémy se nevyhnuly i příbramské nemocnici. Ta se ještě ráno potýkala s nedostatkem roušek i pro své zaměstnance. Nyní je už situace lepší. „V současné době už opět roušky i v naší lékárně máme a ve čtvrtek má dorazit zásilka dalších 2000 kusů,“ řekl tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota.

Nemocniční personál také obdržel od krajských hygieniků manuál, jak v případě koronaviru postupovat. „Jen v něm například jaké typy roušek se mají používat, jaké odběry provádět nebo kam případně hlásit podezření na jeho výskyt,“ dodal Martin Janota. Naopak v dalších lékárnách na dodávky dalších roušek čekají, obvolávají dodavatele a doufají, že uspějí.

Veřejnost také najde odpovědi na nejčastější otázky spojené s výskytem nebezpečného koronaviru na webových stránkách krajské hygienické stanice. ZDE.

Mimo jiné se tam také uvádí, že skupování roušek příliš nepomůže. „Textilní roušky totiž chrání jen proti bakteriím, ne virům, ty skrze roušku projdou, a navíc primárně chrání směrem ven, ne dovnitř. Roušky jsou dobré k tomu, aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou například při chřipce, která je v současné době na vzestupu. Zdravého člověka tedy roušky od nákazy koronavirem neochrání,“ píší hygienici na svých webových stránkách.

Komentáře