Radnice odložila termín pro podání návrhů na obnovu náměstí J. A. Alise

Náměstí J. A. Alise na Březových Horách

PŘÍBRAM – Původní termín na podání návrhů do architektonické soutěže pro opravu a obnovu náměstí J. A. Alise na Březových Horách byl 31. května. Vedení města ho ale prodloužilo o měsíc. Nicméně podle informací od některých architektů, kteří se soutěže chtějí zúčastnit, o prodloužení termínu nic nevěděli. Údajně za posunutím termínu stojí, stejně jako v případě bazénu, velké množství dotazů případných zájemců, které je potřeba zodpovědět.

Architektonickou soutěž vyhlásilo město letos 15. března. „Za čtyři měsíce jsou volby. Po volbách rada města může změnit úplně všechny plány. Z tohoto pohledu mi přijde bezpředmětné, abychom se bavili o tom, co přijde po 23. září. Do této doby, na tento rok, máme schválený rozpočet, máme schváleny investiční akce. Pokud jde o náměstí J. A. Alise, tam si myslím, že by ještě před volbami mělo být znám ten vítězný návrh,“ řekl na tiskové konferenci 25. května novinářům místostarosta Martin Buršík (nestr. za ANO).

Přestože už nyní údaj o změně termínu na webových stránkách České komory architektů (ČKA) je ZDE, tak se o ní dověděli až od jednoho z účastníků architektonické soutěže v pondělí 30. května. „Zpráva ke mně nedoputovala od zadavatele, ale dnes dopoledne od jednoho ze soutěžících. Datum jsem tedy dnes upravila i u nás na webu, protože se aktualizace objevila i v elektronickém nástroji zadavatele,“ sdělila tisková mluvčí ČKA Tereza Zemanová, jenž je zároveň tajemnice pracovní skupiny soutěže při ČKA. Tato organizace se významně na celé soutěži podílí, navrhla například nadpoloviční většinu členů poroty, která měla původně otevírat obálky.

Odložení termínu se ale příliš nelíbí opozici. Podle ní je to další velký projekt, o němž se léta mluví a také se léta odkládá. „Budu se už opakovat, ale je to další z řady nepovedených projektů vedení města. Jen namátkou, bazén stojí čtyři roky, ulice Gen. Kholla měla být hotová před dvěma lety a o rekonstrukci náměstí J. A. Alise se mluví také celé volební období. Možná by radnice měla do voleb oprášit své volební heslo z minulých voleb – musíme to dotáhnout,“ konstatoval opoziční zastupitel Marek Školoud (TOP 09).

Jen připomeňme, že původně město avizovalo vyhlášení architektonické soutěže už na podzim 2020. Velký odpůrcem vyhlášení této soutěže byl bývalý starosta Jindřich Vařeka (ANO), který na například na zasedání zastupitelstva v únoru 2020 uvedl, že  je odpůrcem architektonických soutěží, které podle něj jen slouží k tomu „aby každý architekt, který jde kolem, dostal nějaké peníze“.

Jindřich Vařeka o architektonické soutěži 17. 2. 2020:

Komentáře