Problémy s některými návštěvníky Nového rybníka se SZM podařilo vyřešit

Areál Nový rybník v Příbrami.

PŘÍBRAM – Areál přírodního koupaliště Nový rybník je poměrně hojně navštěvoný po celý rok. Ovšem nejvíce samozřejmě v létě. S přibývajícími návštěvníky se však logicky navyšuje i riziko drobných konfliktů, které je potřeba řešit.

Na začátku června se objevilo několik informací o narušování pohody v tomto reálu některými jeho návštěvníky. V současné době je ale situace podle Sportovních zařízení města Příbram o poznání lepší. „Při tak velké návštěvnosti, které teď areál každodenně čelí, se samozřejmě nějaký ten konflikt objeví častěji, nicméně vše se snažíme řešit a musím říci, že situace je teď o poznání klidnější, než byla na začátku června,“ říká Jan Slaba, ředitel SZM Příbram.

Právě pro případ řešení konfliktních situací byla na Novém rybníku zřízena dohledová služba. Ta má za úkol dohlížet na klid, bezpečí a pořádek. Osoby dozoru jsou v areálu jednak právě z důvodu dohledu na dodržování pořádku a pravidel, ale také pro návštěvníky, kteří potřebují poradit nebo jakkoli jinak pomoci. Pomohou i v případě úrazu. 

Každou situaci je zapotřebí řešit včas, než se vše stihne vyhrotit. Dozor areálu nemůže být vždy všude, jejich povinností je průběžně procházet celý areál. Proto je důležité, když návštěvník vidí nějaký prohřešek proti provoznímu řádu nebo nevhodné chování, dát nám to vědět,“ vysvětluje  Jan Slaba a zároveň děkuje, že návštěvníci volají, a pomáhají tak udržovat areál v pořádku. „Není třeba připadat si nějak hloupě nebo provinile, když chce návštěvník něco nahlásit. Je to absolutně v pořádku a my jsme za to moc rádi. Každá situace se tak může vyřešit mnohem rychleji a efektivněji,“ dodává.

Telefonní číslo na dozor areálu popřípadě vedoucího areálu, pokud se jedná například o technický problém nebo závadu, najdou návštěvníci na každém provozním řádu jednotlivých zařízení.

Na Novem rybníku je několik bezpečnostních kamer. Některé jsou napojené na SZM, jiné přímo na městskou policii a dvě jsou pouze pro online nahlížení. Kamerový systém však monitoruje pouze nejvytíženější, tím pádem rizikové oblasti.

V minulosti také několikrát vyvstala otázka zavedení vstupného do tohoto sportovně relaxačního areálu s tím, že právě platba by některé problémové skupiny od jeho návštěvy odradila. Ovšem nevýhodou tohoto nápadu je například to, že přes areál vede část inline dráhy pro bruslaře či cyklisty, vstupné by se muselo vybírat u všech vstupů do areálu a zcela určitě by občas vznikly konflikty u kasy právě z důvodu placení vstupného. Nicméně otázce zpoplatnění areálu se každoročně věnuje několik jednání s vedením města

Komentáře