Příbramská radnice je nově šedivá

PŘÍBRAM – Ze soboty na neděli dělníci demontovali lešení u budovy radnice našeho města a objevila se nově opravená fasáda této budovy. Pro mnohé (ne)příjemným překvapením je její barva, která je šedivá.

Původní barva fasády před rekonstrukcí byla žlutá až oranžová (okrová), nová barva fasády je spíše šedivá.

Z fotografie z boku radnice je vidět změna barva byla stejná jako na sousední budově bývalé spořitelny.

Zajímavostí je, že znak města na rohu radnice je uvnitř právě do oranžova, dle původní fasády, ale nová fasáda okolo je šedivá a působí tak nezvykle.

Původně barva radnice tak trochu ladila s barvou fasády budovy bývalých Rudných dolů, teď budou mít barvy rozdílné.

Z barevné dobové pohlednice z roku 1905 je vidět, že budova v té době měla fasádu složenou ze dvou barev římsy byly žluté a fasáda okrová. Na ručně malované pohlednici z roku 1928 je zase barva, jak radnice tak budovy bývalých Rudných dolů, spíše do oranžova.

Foto: pohlednice z roku 1905 www.pofila.cz
malovaná pohlednice rok 1928 www.pofila.cz

Rekonstrukce fasády radnice

S opravou radnice se začalo v srpnu tohoto roku a její součástí byly práce na opravě fasády a oken budovy. V první etapě došlo k opravě oken, rámů a parapetů a poté následovaly práce na samotné fasádě. Vše mělo být dokončeno do 31. října letošního roku za částku téměř 3 200 000 korun. Bohužel se tak nestalo, na vině jsou podle vedení města vícepráce a také památkáři.

Rada města na konci října schválila posunutí termínu dokončení a vícepráce za 102 tisíc s DPH. „Prácemi se rozumí osazení nových okapových svodů, po tom co jsme byly upozorněni, že ty stávající nejsou v úplně nejlepší kondici,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Za posunutím termínu dokončení jsou také průtahy s památkáři ohledně barvy fasády.  

„Určitou úlohu v průtazích také sehrála jednání s památkáři, kteří se vyjadřovali zejména k finálnímu odstínu barvy fasády, vznikly tam nějaké průtahy, protože jsme jako vedení města nesouhlasili s odstínem, který památkáři navrhovali, takže tam byl nějaký dodatečný proces schvalování. Je to jedno k druhému,“ doplnil Jan Konvalinka.

 

Jak se vám líbí nová barva radnice a co na ni říkáte? 

 

Komentáře