Příbram podle vedení města stojí za Ukrajinou. Za Tibetem ale ne…

Foto: město Příbram

PŘÍBRAM – Invaze ruských vojsk na Ukrajinu vyvolala v České republice velkou vlnu solidarity a protestů. Politici, veřejnost, nejrůznější organizace i města a obce na podporu napadeného státu vyvěšují ukrajinskou vlajku či pořádají nejrůznější protestní akce. Jedna se uskuteční i zítra, v neděli 27. února, od 14 hodin na náměstí 17. listopadu.

Normálně by na tom nebylo nic divného, ale to bychom nebyli v Příbrami, abychom neměli něco extra… Totiž jen před pár týdny na únorovém zasedání zastupitelstva byl na návrh pirátského zastupitele Antonína Schejbala zařazený bod, kdy navrhoval, aby se Příbram vrátila k akci Vlajka pro Tibet, ovšem tento návrh byl zastupiteli za ANO, Příbramáky pro Příbram, ODS a KSČM rázně zamítnutý s tím, že by se celosvětová či zahraniční politika neměla míchat s tou komunální. Uběhlo pár dní a ukrajinská vlajka visí na budově radnice a bude se mávat ukrajinskými vlajkami na náměstí, najednou nikdo argumenty o zatahování celosvětové či zahraniční politiky do komunálu z vedení města neříká… Proč také, mávají všichni, budeme také… jsou přeci na podzim komunální volby!

Ale když se na zasedání zastupitelstva projednával bod o možném návratu k Vlajce pro Tibet, tak zastupitel a radní Jiří Holý (ANO) řekl: „Já bych prosil vysvětlení, proč bychom v této době měli křičet ,Tibet‘? A druhá věc je, že jsme v Příbrami a já cítím, že bychom se nemuseli vyjadřovat ke všemu na světě a dokonce ani k té Ukrajině…“

Jeho postoj podpořil i starosta Jan Konvalinka (ANO). „Není věcí českých samospráv, aby se jakýmkoliv způsobem stavěly k mezinárodní politice. To přísluší hlavě státu, vládě, potažmo Ministerstvu zahraničních věcí. Když se dnes například pražský primátor Hřib, váš primátor (řekl směrem k Antonínovi Schejbalovi – pozn. redakce), vydává symbolicky na Ukrajinu, neznamená, že bychom se měli vydávat v jeho šlépějích a nějakým způsobem si tu hrát na státníky,“ řekl na zasedání městského zastupitelstva 14. února Konvalinka. Nicméně dodal, že vnímá symboliku tibetské vlajky a jejího vyvěšování.

Ze změny postoje byl například překvapený opoziční zastupitel Marek Školoud (TOP 09), který k celé věci uvedl: „Ukrajinu musíme podporovat. Proto jsem hned ve čtvrtek, když invaze začala poslal mail panu starostovi, aby se vyvěsila na radnici ukrajinská vlajka. Bohužel žádnou odpověď jsem nedostal. O to víc mě překvapila páteční zpráva o nedělní akci na náměstí 17. listopadu i to, že od pátku je ukrajinská vlajka na budově radnice. Zřejmě se pan starosta nechtěl nechat zahanbit postojem Divadla A. Dvořáka a dalších, nicméně je také zajímavé, že celé vedení města a jeho koaliční partneři měli k podobným akcím ještě před pár týdny na zasedání zastupitelstva zcela odmítavý postoj.“

Podpora Ukrajiny jakýmkoli způsobem je dobrá věc, jen to příbramské podání má pachuť pokrytectví a politického kalkulu…

Ostatně to velmi dobře vystihla i satirická stránka Příbramský politický bizár…

Jak hlasovali o Vlajce pro Tibet jednotliví zastupitelé, se podívejte níže. Zelená – pro, červená – proti, žlutá – zdržel se hlasování, fialová – nepřítomen.

Hlasování o bodu Vlajka pro Tibet 14. února 2022.

 

 

Komentáře