Před prázdninami se s příbramským divadlem vydejte do Irska

Foto: Divadlo A. Dvořáka Příbram

PŘÍBRAM – Ještě před prázdninami se příbramská malá scéna promění v irský ostrůvek, plný zvláštních postaviček s ještě zajímavějšími osudy. Příbramští diváci se mohou těšit na první uvedení díla britského dramatika a filmového režiséra irského původu Martina McDonagha. Jeho hry jsou překládány a uváděny po celém světě a nyní se poprvé dostávají na příbramské jeviště.

Jednou z her tzv. Aranské trilogie je Mrzák inishmaanský, která přináší příběh chudého zmrzačeného chlapce Billyho, jemuž se naskytne možnost poznat filmový svět v Hollywoodu. Avšak je to opravdu to, co chce? Jsou věci a lidé kolem opravdu takoví, jak se na první pohled zdají? Kdo je tedy vlastně mrzák? Ten, který vypadá divně na pohled, nebo ten, který má pochroumanou duši?

„Je to drsná, černá komedie, která je zároveň nesmírně dojemná,“ dodává režisér Milan Schejbal. Výtvarnice Kateřina Baranowska hru doplnila jednoduchou scénou a kostýmy, z kterých sálá atmosféra Irska. Vše dokresluje hudba inspirovaná tradičním irským folklorem, kterou připravil Zdeněk Dočekal.

V hlavní roli nešťastného mrzáka Billyho se představí Kryštof Grygar. Starostlivé, tak trochu zvláštní tetičky ztvární Kateřina Fixová a Helena Karochová. Billyho vrstevníky a zároveň sourozenecký pár zahrají Veronika Pichlerová, známá z inscenace Nebezpečné vztahy, a hostující Matěj Převrátil. Drsného vesničana ztvární Jan Konečný, místního doktora Václav Rašilov. Martin Dusbaba se objeví jako místní drbna a v roli jeho otce uvidíte stálého příbramského hosta Jaroslava Someše.

Premiéra se odehraje 6. a 7. června na malé scéně příbramského divadla. Přijďte zažít drsnou irskou krajinu plnou prapodivných, až nečekaných příběhů a osudů.

Komentáře